Medzi vodičmi koluje množstvo rád a postrehov, ktoré sú nie vždy pravdivé a overené. Keďže je momentálne vhodný čas na prezutie letných pneumatík za zimné, venovať sa budeme práve im. Každý vodič by si mal v prvom rade uvedomiť, že nie je dôležitá cena auta a jeho prevedenie, ale kvalita pneumatík, ktoré rozhodujú o bezpečnosti vašej jazdy. Základným pravidlom v tomto prípade je, že by ste nikdy nemali podceňovať voľbu správneho rozmeru a kvalitu plášťa. Zimné pneumatiky sa spájajú s rôznymi dobrými radami, ktoré by mal každý vodič dodržiavať.

  1. Pneumatiky prezujte v predstihu

Mnohí motoristi odkladajú prezutie z letných kolies na zimné na poslednú chvíľu. To však nie je najlepšie riešenie, nakoľko zima môže prísť zo dňa na deň a na ceste vás môže nemilo prekvapiť námraza. Vo všeobecnosti platí, že zimné plášte by sa mali obuť v momente, keď teplota vonku poklesne pod 7 °C, inak riskujete nielen škodu na aute, ale aj na vašom zdraví.

  1. Pri zimnom obutí kolesá vyvážte

Existujú medzi nami aj vodiči, ktorí vyvažovanie kolies nepovažujú za potrebné. Dôvodom tohto zmýšľania je napríklad ich pomalšia a bezpečnejšia jazda, pri ktorej by ste mali mať kolesá taktiež vyvážené. Nesprávne vyváženie môže spôsobiť vibrácie auta, ktoré vedie k väčšiemu opotrebovaniu nielen pneumatík, ale aj podvozku. Či už máte obuté drahé alebo lacné pneumatiky, vyvažovať by ste ich mali dať pri každom prezutí.

  1. Prechodné oteplenie gumy nezničí

Medzi vodičmi kolujú obavy z toho, že ak sa v zime oteplí, ich pneumatiky sa rýchlejšie opotrebujú a dokonca im narastie priemerná spotreba. Tento názor môžeme označiť za mýtus, ktorý s pravdou nemá nič spoločné. Dôvodom je, že vaše zimné pneumatiky by sa skôr zničili len vtedy, ak by zima bola nadmieru teplá a teploty by dlhodobo neklesli ani pod 10 °C. V tomto prípade priestor na obavy je, no takáto situácia u nás v zime nevzniká.

  1. Zimná reťaz alebo špeciálny návlek

V posledných rokoch sa u nás rozširuje ponuka rôznych alternatív na zimné reťaze.  Ide o špeciálne návleky, ktoré výrobcovia preceňujú a preto odporúčame neveriť všetkým reklamám. Návleky slúžia len na ľahší rozjazd, no v skutočnosti klasické reťaze nahradiť nedokážu. Ak sa chystáte počas zimy do hôr, zaobstarajte si jednoznačne reťaze, ktoré vás v žiadnom prípade nesklamú. Zabudnúť by ste úplne mali aj na spreje, ktorých účinok môžeme považovať len za kozmetický.

  1. Správne uskladňovanie

Uskladňovanie pneumatík by taktiež nemali vodiči podceňovať. Najlepší spôsob, ako ich na pár mesiacov odložiť je postaviť ich nastojato a raz mesačne ich jemne pootočiť. Zabránite tak preležaninám, ktoré môžu pneumatiky po niekoľkých mesiacoch zdeformovať. Uskladniť ich však môžete aj naležato tak, že ich poukladáte na seba.

  1. Disk je súčasťou kolesa

Súčasťou kolesa sú aj disky, ktoré z vášho vozidla urobia moderný a funkčný kúsok. Na výber máte nielen z ocele, ale aj z hliníku, ktorý je u vodičov stále obľúbenejší. Hliníkové disky sú známe nielen lepšou životnosťou, ale aj jednoduchším očistením. Sú síce o niečo drahšie, no v konečnom dôsledku vám ponúknu viac výhod.