Ak ste niekedy išli na lyžovačku, alebo na výlet k moru, pravdepodobne ste už na ceste videli rodinky, ktoré mali na streche svojho auta strešný box. Toto zariadenie rozširuje úložnú kapacitu vozidla a je výrazným pomocníkom na dovolenke. Ak čítate tento článok, pravdepodobne ste si už jeden zaobstarali. Viete však, ako ho správne namontovať? S tým vám pomôžeme.

Ešte predtým, než sa pustíte do montáže strešného boxu, budete potrebovať priečniky. Tie sú vo forme pozdĺžnych strešných nosičov, tzv. hagusov, alebo sa inštalujú rovno na strechu. Treba si byť vedomý, že priečniky sa nevyrábajú univerzálne. Preto musíte zvoliť priečniky, ktoré sú určené pre váš daný model vozidla.

Aké typy priečnikov poznáme

Priečne nosiče na strechu

Pokiaľ vaše auto nie je vybavené s hagusmi (pozdĺžnymi nosičmi), je potrebné, aby ste si zaobstarali priečne nosiče. Tie sa montujú rovno na strechu vozidla. Prostredníctvom úchytov sa upevnia pod okraj strechy, alebo na montážne body vo vnútornom ráme dverí. Každé vozidlo má vlastný tvar strechy. Preto je potrebné vybrať si priečniky, ktoré sú vytvorené pre daný model auta.

Priečne nosiče na pozdĺžniky

Ešte predtým, než sa rozhodnete kúpiť priečniky na pozdĺžniky, uistite sa odmeraním vzdialenosti medzi lyžinami. Priečniky totiž majú byť o zopár cm dlhšie než lyžiny, zhruba o 5 až 20 cm z každej strany. Zároveň sa neodporúča mať priečniky dlhšie, ako je šírka vozidla. Úchyt priečinkov musí rozmerom aj tvarom zodpovedať tvaru a rozmeru pozdĺžnikov.

Ako sa montuje strešný box

Pri montovaní dávajte pozor na to, aby ste vaše strešné boxy ideálne pripevnili a umiestnili. Modely s nižšou cenou sa k nosičom pripevnia prostredníctvom oceľových strmeňov a skrutiek. Modely s vyššou cenovkou sú vybavené s rýchloupínacím systémom, ktorý významne uľahčuje namontovanie.

Základ pre bezpečnú inštaláciu boxu je taktiež jeho dobré umiestenie na streche vozidla. Strešný box na lyže by mal byť umiestnený v strede, pričom by nemal presahovať strechu vozidla v zadnej ani prednej časti. Z tohto dôvodu je potrebné zvoliť ideálnu veľkosť boxu. Pokiaľ si chcete uistiť bezproblémové otvorenie 5. dverí, hlavne ak sa otvárajú vyklápaním nahor, box pri montovaní posuňte mierne dopredu.

Pri uložení vybavenia do boxu musíte myslieť na správne rozloženie váhy. Najťažšie vybavenie sa ukladá na dne v strede boxu, vybavenie s nižšou váhou sa zas umiestňuje hore a do strán. Vaše vybavenie by sa v strešnom boxe nemalo voľne hýbať. Odporúča sa ho preto upevniť prostredníctvom popruhov.

Je dobré vedieť, že strešné boxy, podobne ako nosiče lyží, menia jazdné vlastnosti auta. Preto nezabudnite prispôsobiť taktiež rýchlosť aj spôsob jazdy. Strešný box zabezpečte pomocou poťahov. Tie zaisťujú jeho ochranu voči nečistotám a škrabancom.

Strešný box je správny parťák na dlhých cestách 

Ako ste si mohli prečítať, montáž strešného boxu nie je žiadna raketová veda. Stačí sa držať zopár jednoduchých rád a nebude to žiadny problém. Akonáhle máte strešný box namontovaný na aute, môžete naplno oceniť jeho výhody, akým je jeho úložný priestor.