V zimnom období vaše vozidlo vyžaduje zvýšenú starostlivosť. V prípade, že sa chcete na dlhú zimu pripraviť zodpovedne, začnite sa o automobil starať už na jeseň. Každá drobná maličkosť vám pomôže prekonať prvé mrazy bez technických problémov a hlavne bez stresu. Vďaka pripravenosti a predvídavosti vám bude nielen šťastie priať, ale neprekvapí vás ani vlhká či zasnežená vozovka.

Základom sú zimné pneumatiky

Výmena pneumatík je alfou a omegou bezpečnej jazdy. Je jedno či sa na tento úkon podujmete sami alebo si dáte letné pneumatiky vymeniť v servise. Základom je nezabudnúť na dátum 15. november. Od tohto dňa vám prezutie pneumatík prikazuje slovenský zákon. Prezúvať by ste však mali aj skorej, a to hlavne v prípade, že sa  teploty pohybujú pod 7°C alebo je na ceste súvislá vrstva snehu či ľadu. Test pneumatík jednoznačne dokázal vyššiu priľnavosť zimných pneumatík na takejto vozovke. Zimné pneumatiky majú nižšiu brzdnú dráhu ako letné a poskytujú vozidlu väčšiu stabilitu.

Ošetrite karosériu a skontrolujte batériu

Zima dáva zabrať nielen akumulátoru, ale aj karosérii. Pred zimou doprajte vozidlu kompletné umytie vrátane navoskovania. Ak si na karosérii všimnete drobné pukliny alebo dierky, dajte si ich opraviť. Cez zimu sa do týchto puklín dostane voda a soľ, ktoré zapríčiňujú vznik alebo šírenie korózie. Pri tuhých mrazoch trpí hlavne batéria, ktorá nejedného šoféra ráno nepríjemne prekvapila. V prípade, že nechcete medzi týchto šoférov patriť, podrobte akumulátor záťažovému testu. Ak ste zaregistrovali vybíjanie batérie alebo horšie štartovanie, radšej batériu vymeňte za novú. Skontrolujte aj káble vedúce k batérii a konektory.

Maličkosti, ktoré sú dôležité

Čisté predné sklá vám zabezpečia dobrú viditeľnosť a tým pádom bezpečnejšiu jazdu. Vymeňte v odstrekovačoch letnú zmes za zimnú a nezabudnite si zakúpiť prípravok na odmrazovanie skiel. V špecializovaných predajniach sa dajú kúpiť dokonca zmesi, ktoré zabraňujú usadzovaniu nečistôt a prachu na predné sklo. Ak máte stierače zničené, zaobstarajte si nové. Myslite na chladenie motora a do chladiaceho zariadenia prilejte nemrznúcu kvapalinu minimálne do -25 °C. Ošetriť špeciálnymi prípravkami by ste mali taktiež hliníkové disky. Ak vlastníte starší typ vozidla, hodiť sa vám budú odmrazovač zámkov a štartovacie káble. Do kufra auta si pripravte na zimu malú metličku, škrabku na sklá a ťažné lano.