Posledná generácia modelu V60 bola predstavená na tohtoročnom autosalóne v Ženeve, po nej Švédska automobilka prišla so športovou verziou R-Design a teraz sa môžu tešiť aj fanúšikovia off-roadu. Volvo totiž prišlo s off-road verziou tohto combi s názvom Cross Country. Automobilka tak urobila ešte pred samotným autosalónom v Paríži a to i napriek tomu, že Volvo sa na tomto autosalóne nepredstaví.

Po väčšom bratovi V90 sa tak terénnej verzie dočkal aj model V60. Ak ste však čakali veľké zmeny oproti klasickej verzii, tak vás sklameme, pretože verzia Cross Country neprináša žiadne revolučné novinky. Ide skôr len o úpravy exteriéru, ktoré su prispôsobené na jazdu v ľahšom teréne.

Medzi takéto úpravy patrí napríklad oplastovanie karosérie ako u modelu V90. Avšak najväčšou a najvýraznejšou zmenou tejto verzie je svetlá výška, ktorá má neprehliadnuteľnú hodnotu 210 mm. Keď si ju porovnáme s klasickou verziou tohto modelu, tak narástla až o úctyhodných 75 mm. Model V60 stojí na modulárnej platforme SPA (Scalable Product Architecture)

Lepšej priechodnosti terénom pomôžu aj rôzne elektrické asistenty, či režim off-road, ktorý poznáme už zo spomínaného modelu V90 Cross Country. Ak by ste hľadali nejaké zmeny aj v interiéri, tak márne, lebo vo vnútri sa žiadne úpravy nekonali a interiér zostáva totožný s pôvodnou verziou tohto modelu.

Čo sa týka pohonných jednotiek, tak Volvo má nateraz v ponuke jeden benzínový a jeden dieselový motor. Dieselový 4-valec 2,0 D4 Drive-E sa môže pochváliť výkonom 140 kW (190 k) a benzínový 2,0 T5 Drive-E disponuje výkonom 184 kW (250 k). Už teraz však vieme, že v budúcnosti by mali byť k týmto jednotkám pridané aj hybridné pohony T6 Twin Engine (253 kW) a T8 Twin Engine (290 kW). Kedy sa tak stane, to zatiaľ nie je známe.

Silu týchto motorov bude na všetky štyri kolesá prenášať 8-stupňová automatická prevodovka, ktorá nie je v tomto prípade žiadnym prekvapením.

Volvo V60 Cross Country by mal byť vážnym konkurentom najmä pre model Audi A4 Allroad a test týchto dvoch áut by mohol byť veľmi zaujímavý a už teraz sme zvedaví na ich porovnanie.

Verzia Cross Country sa síce v Paríži neukáže, no svojich fanúšikov a potencionálnych zákazníkov si vie švédska automobilka získať po svojom. Cenu tejto verzie a ani dátum jej predaja zatiaľ však nepoznáme.