Toyota Mirai znamená v preklade z japončiny budúcnosť. Samotnú spoločnosť Toyota prekvapil veľký záujem o toto vozidlo s vodíkovým pohonom. Čím je model Mirai zaujímavý?

Vodíkom poháňané vozidlo Toyota Mirai, Hyundai ix35 alebo Honda Clarity by mohli vyriešiť všetky súčasné emisné problémy. Tieto vozidlá totiž nevypúšťajú žiadny oxid uhličitý, pretože na výrobu elektriny využívajú vodík. Výsledným produktom je čistá voda, ktorá sa dá piť.

Viac ako 1500 predaných áut

Toyota Mirai nie je žiadnou novinkou na trhu. Prvýkrát sa objavila v roku 2015 v Európe pričom v súčasnosti je jej predaj sústredený aj Veľkú Britániu, Dánsko, Holandsko, Nórsko či Švédsko. Určite ju však nájdeme aj v Japonsku či v Spojených štátoch.  V Dánsku sa dokonca vodík vytvára pomocou veterných turbín, čím je tento pohon ešte ekologickejší.

Obstarávacia cena Toyoty Mirai v USA je okolo 57 500 amerických dolárov, avšak pomocou dotácií sa tato cena pre zákazníkov znižuje na 44 500 dolárov. Okrem samotnej kúpy si zákazníci majú možnosť model zapožičať, čo vychádza na jeden mesiac okolo 500 dolárov. Model Mirai je v ponuke so 153 konskými silami a zrýchlením z 0 na 100 km/h za 9 sekúnd.

Spoločnosť Toyota ku modelu Mirai ponúka 8 ročnú záruku alebo záruku do uplynutia 100 000 míľ,  na všetky vodíkové komponenty. Pri kúpe vozidla zákazník dostane aj asistenčnú službu zdarma, prístup  k 24 hodinovej pomocnej službe a tri roky servisu a údržby zadarmo.

Nabitie už za 3 minúty

Palivové články používajú vodík (a kyslík) zo vzduchu na výrobu elektriny. Na rozdiel od klasických elektrických vozidiel nemusíte čakať, kým sa batéria nabije. Vodíkové vozidlo natankujete podobne ako konvenčné pohony, ako sú nafta či benzín. Toyote Mirai tento proces netrvá dlhšie ako 5 minút a je veľmi podobný doplneniu paliva na LPG staniciach. Výrobca udáva maximálny dojazd na jedno natankovanie 342 míľ, čo je v prepočte cca 550 kilometrov.

V porovnaní s inými elektrickými vozidlami tento dojazd príjemne poteší. Lákadlom na nákup vozidla môže byť aj fakt, že predajca ponúka palivo na tri roky zadarmo.

Vylepšený Prius? Čo model Mirai v skutočnosti ponúka

Čo sa týka vybavenia, jedná sa o klasický 5 dverový sedan, ktorý je pre predstavu o niečo dlhší ako Ford Mondeo, vybavený špičkovými technológiami. Interiér je veľmi podobný modelu Prius, avšak s modernejším dizajnom a kvalitnejšími použitými materiálmi. V Mirai nájdeme veľa dotykových plôch a skleneného povrchu, čo bude čoskoro budúcnosťou u každého luxusného vozidla. V ponuke má však len štyri miesta na sedenie a aj keď sú sedadlá veľmi pohodlné, niekomu môže tento fakt prekážať.

Vzhľad vozidla je síce na prvý pohľad zaujímavý, no nie je to nič, nad čím by sa človek dlhšie pozastavil. Celkovo hybridné vozidlá od Toyoty majú špecifický futuristický dizajn, ktorý niekomu nepasuje, no niekoho môže úplne očariť.

Aj keď sú vodíkové automobily pravdepodobne budúcnosťou v automobilovom priemysle, stále je veľký problém s rozložením vodíkových čerpacích staníc, čo môže vývoj automobilov výrazne brzdiť. Na Slovensku by sme vodíkovú čerpaciu stanicu hľadali ťažko a preto sa s vysokou pravdepodobnosťou model Mirai u nás nepredáva. V okolí sa najbližšie nachádzajú vodíkové stanice v susednom Nemecku.