Pred domom SUV, v garáži športové vozidlo a k tomu motorka. Zanietení milovníci štvor a dvojkolesových tátošov hľadajú stále nové možnosti, ako ukojiť túžbu po silnom stroji. Keď vás už jazda na obyčajnom automobile alebo motorke nebaví, stavte na štvorkolku. Je hanba, že jednu ešte nevlastníte.

Automobil alebo motorka?

Možno si kladiete otázku, či je štvorkolka automobil, alebo motorka. Je to podobné, ako keď porovnávate snežné skútre Lynx so sánkami. Nemôžete porovnávať neporovnateľné. Štvorkolka je síce podľa legislatívy automobil, ale jazda na nej sa viac podobá jazde na motorke. Tu vzniká ďalšia otázka, čo to pre potenciálnych majiteľov štvorkoliek znamená. Jednoducho musíte vlastniť vodičský preukaz typu B. Je jasné, že so štvorkolkou nebudete jazdiť len doma po dvore. Ak sa s ňou vyberiete na klasickú vozovku, nezabudnite na povinné zmluvné poistenie, výbavu a technický preukaz. Mimo ciest síce nemusíte spĺňať dané pravidlá, ale poistenie by ste mali mať. Nielen na cestách sa stávajú dopravné nehody. Za škody ste zodpovední aj počas jazdy v lese. Myslite tiež na bezpečnosť, a preto pri jazde na štvorkolke noste prilbu, okuliare a vhodné oblečenie. Oblečenie na štvorkolky môžete využiť presne také, ako nosíte na motorku. Vhodné sú kombinézy a spevnené topánky. V prípade, že budete častejšie jazdiť po cestách, vybavte svoju štvorkolku ochranným predným štítom a pneumatikami určenými na spevnené povrchy.

Rozhodnite sa správne

Pri výbere štvorkolky máte viaceré možnosti. Na bláznenie a preteky sú určené športové štvorkolky s pohonom na zadných kolesách. Naopak úžitková štvorkolka je viacúčelovým a neoceniteľným pracantom. Jazda na športovej štvorkolke je veľmi dynamická a umožňuje skúšať rôzne skoky alebo triky. Ak chcete s touto štvorkolkou naozaj splynúť, zvoľte model s manuálnou prevodovkou. Napriek názvu úžitková štvorkolka nie je tento stroj len na úžitok. Prioritne samozrejme slúži na prácu na farme, v lese alebo v záhrade. Dajú sa k nej pripojiť rôzne pomôcky a dokáže všetko od orania až po odhŕňanie snehu. Po práci sa s ňou môžete vybrať do hôr a vyskúšať, čo všetko pohon štyroch kolies dokáže. A garantujeme vám, že dokáže naozaj veľa.