Každý motorista vie, že pneumatiky sú pre bezpečnosť a kvalitu jazdy veľmi dôležité. Toto isté pravidlo platí aj pre majiteľov štvorkoliek. Stačí si predstaviť skoky či prejazd náročným terénom a ihneď pochopíte, že práve pneumatiky vás podržali pri adrenalínovej jazde.

Štýl jazdy a druh štvorkolky sú určujúcim faktorom

Pri výbere pneumatiky na vašu štvorkolku prihliadajte na to, ako jazdíte a akú štvorkolku vlastníte. Iné nároky na pneumatiky majú jazdci zdolávajúci horský terén a iné tí, ktorí jazdia len po spevnených cestách. Ak je váš štýl jazdy skôr pretekársky, budete potrebovať pneumatiky s maximálnym výkonom. Samozrejme, že musíte dbať na kompatibilitu danej pneumatiky s vašou značkou stroja. Každá pneumatika na štvorkolky je označená podobne ako na klasický automobil. Značenie udáva výšku, šírku, priemer disku a označenie typu plášťa. Úžitkové štvorkolky musia uviesť ťažké náklady, a preto sú pre nich vhodné viacplášťové pneumatiky s odolnou konštrukciou. So športovými štvorkolami, akými sú napríklad štvorkolky Can-Am, väčšina jazdcov dokáže robiť riadne nebezpečné triky a skoky. Pri výbere pneumatík na tieto typy štvorkoliek sa budete musieť rozhodnúť medzi lepšími jazdnými vlastnosťami (menej hustý vzor behúňa) alebo vyššou odolnosťou a životnosťou (hustejšie vzory behúňa). Pre jazdu po bahne, cez kaluže a po kameňoch je lepšie zvoliť pneumatiky s ostrejším vzorom.

Vyberajte pneumatiky podľa profilu a vzoru

Rôzny tvar profilu pneumatiky má vplyv na riadenie štvorkolky. Napríklad hranatý profil pneumatiky zlepší trakciu. Guľatý profil je vhodný aj pre jazdcov začiatočníkov, pretože robí štvorkolku lepšie ovládateľnou a nemá tak silnú trakciu. Úžitková štvorkolka sa kamaráti s guľatým profilom a športová s hranatým. Vzor behúňa vyberajte podľa toho, či jazdíte po cestách, alebo po nespevnenom teréne. Niektoré behúne majú samočistiace schopnosti, ale nie sú vhodným variantom na jazdu po diaľnici.

Životnosť pneumatík na štvorkolky

Životnosť pneumatík dokážete ovplyvniť správnym výberom a starostlivosťou. Priemerná životnosť pneumatík je okolo 5000 najazdených kilometrov. Pri dofukovaní pneumatík sa striktne riaďte pokynmi výrobcu a dodržujte normy uvedené v technickom preukaze. V zásade sa pneumatiky na štvorkolky dofukujú na tlak od 0,3 do 0,7 baru.