Niektoré značky pneumatík nie sú len odrazom kvality, ale aj histórie. Jednou z nich je značka Barum, ktorá je jednou z najznámejších na Slovensku, ale aj v Česku. Tento rok dosiahne značka 72 rokov svojho fungovania, čo je úctyhodné číslo. Čím všetkým si prešla?

Vznikla združením troch značiek

Značka Barum sa spája so známym podnikateľom Tomášom Baťom, ktorého poznáme ako zakladateľa značky obuvi. Len málokto vie, že tento človek okrem toho stojí aj za vznikom pneumatík, ktorých začiatky boli v roku 1932. Už v tomto roku začal Tomáš Baťa experimentovať s výrobou pneumatík, pretože čím viac sa rozvíjal automobilový segment, tým viac sa darilo aj tomu gumárenskému.

Konečná značka Barum vznikla v roku 1948 a to zlúčením troch značiek Baťa, Rubena a Matador. Významným míľnikom vo výrobe bol rok 1959, kedy výrobca začal vyrábať bezdušové plášte a to v dôsledku neustále sa zvyšujúceho dopytu po pneumatikách. Čím viac áut mali ľudia, tým viac boli žiadané nielen letné pneumatiky, ale aj zimné.

Ďalším míľnikom tejto značky bol rok 1967, kedy nasledovala prvá radiálna pneumatika a obula si ju automobilová legenda Škoda 1000 MB. Dôležitý krok výrobcu pneumatík nastal aj v roku 1971, kedy sa Barum stal hlavným partnerom BarumRelly, ktorá sa koná dodnes.

Kde je Barum dnes?

V súčasnosti síce táto značka nie je úplne tou najlepšou na trhu, no môžeme ju právom označiť za stabilný stred ponúkaných pneumatík. V ponuke spotrebiteľ nájde široký sortiment cenovo dostupných pneumatík a to nielen tie základné, ale aj prémiové modely. Momentálne je značka súčasťou obrovského koncernu Continental, ktorý ju kúpil v roku 1993. Vďaka tomu majú pneumatiky Barum prístup k najlepším vývojovým technológiám, čím môže konkurovať aj iným svetovým značkám v gumárenskom priemysle.  Ak hľadáte najlepšie letné pneumatiky na trhu, značka Barum je dobrou voľbou a to nielen z pohľadu ceny, ale aj kvality.

Medzi najznámejšie modely tejto značky patria Barum Bravuris, Brilantis, Snovanis alebo Polaris. Je len na vás, ktorý model vás osloví, no pri výbere pneumatík odporúčame preštudovať aj test pneumatík, ktorý vám uľahčí rozhodovanie pri kúpe. Každý rok nám renomovaná inštitúcia ADAC a motoristické magazíny prinášajú pravidelné výsledky testov, ktoré pomôžu pri výbere aj ľudom, ktorí sa do pneumatík príliš nevyznajú. Pokojne sa na ne spoľahnite, pretože výsledky sú nezávislé a mapujú aktuálnu situáciu na trhu.