Výber autosedačky je veľmi dôležitý, pretože každý rodič chce pre svoju ratolesť len to najlepšie. A keďže jazda autom je často zaradená do našich harmonogramov, neostáva nám nič iné, iba sa po detskej autosedačke poobzerať.

Autosedačku prikazuje zákon

To, že dieťa musí vo vozidle sedieť v detskej autosedačke, dnes už nikto nespochybňuje. Rovnako musí byť tiež pripútané bezpečnostným pásom. Detské autosedačky používajú všetky deti nižšie ako 150 centimetrov. Vek sa v tomto prípade nezohľadňuje. Aj napriek tomu mnohí rodičia toto pravidlo nedodržujú a jazdia nezodpovedne. Štatistiky hovoria, že sa na území Európy zraní ročne až sto tisíc detí.

Jazdiť bez autosedačky je nebezpečné

Mnoho rodičov si myslí, že keď dieťa držia v náručí, pri náraze sa mu nič nemôže stať. Ide však o mýtus a pokiaľ sa ním budete riadiť, môže to skončiť katastrofou.

Je nutné si uvedomiť, že pri zrážke je každá osoba vymrštená dopredu a to obrovskou silou. Nielenže dieťa jednoducho nemáme šancu udržať, ale nepustia nás ani fyzikálne zákony. Váha dieťaťa sa znásobí a my môžeme robiť čokoľvek, no ak dieťa nesedí v bezpečí detskej autosedačky, pripútané pásom, môže sa prinajmenšom nepekne zraniť.

Aké faktory by teda mali rodičia pri výbere detskej sedačky zohľadniť?

Autosedačky podľa hmotnosti

Detské autosedačky sú podľa váhy dieťaťa rozdelené do skupín:

  • 0 – 13 kilogramov
  • 0 – 18 kilogramov
  • 9 – 18 kilogramov
  • 9 – 36 kilogramov
  • 15 – 35 kilogramov

Okrem autosedačiek v ponuke nájdete tiež podsedáky, ktoré sú určené najmä väčším deťom.

Pozerať by ste sa mali nielen na váhu, ale tiež výšku dieťaťa. Dieťaťu totiž nesmú hlavička ani nohy zo sedačky vytŕčať, pretože by sa pri náraze mohlo zraniť.

Bezpečnostný pás a sedačka

Každá sedačka disponuje trojbodovým alebo päťbodovým pásom, ktorý uchytí dieťa. Trojbodový pás má tvar Y a je bežný pre autosedačky “vajíčkového” typu. Päťbodový pás istí dieťa až na piatich miestach – na oboch ramenách, bokoch a v rozkroku. Podobné pásy nájdete na sedačkách určených deťom starším a s vyššou váhou od 9 do 18 kilogramov.

Myslite na komfort vášho potomka

Dieťa by sa v detskej sedačke malo cítiť pohodlne. Poniektoré cesty autom totiž budú trvať aj hodiny, a to, ako bude dieťa cestu znášať, závisí tiež na autosedačke. Čo ovplyvňuje komfort vašej ratolesti?

  • Je poťah autosedačky príjemný na dotyk – niektoré poťahy totiž môžu dieťa podráždiť.
  • Aké je čalúnenie autosedačky – malo by byť dostatočne mäkké a umiestnené na vhodných miestach.
  • Aký má autosedačka spôsob upínania – bezpečnostné pásy môžu dieťa tlačiť alebo omínať.
  • Je opierka hlavy vyhovujúca – opierka dieťa nesmie tlačiť, byť prikrátka ani pridlhá.
  • Venujte pozornosť šírke – dieťa nesmie byť v autosedačke stiesnené.

Bezpečná jazda

Keď vyriešite otázku kúpy a nájdete ideálnu detskú autosedačku pre vašu ratolesť, zamerajte sa na bezpečnú jazdu. Aj tu totiž platí niekoľko pravidiel. Ak veziete novorodecov, pre ktorých je vhodná autosedačka “vajíčko”, musíte ich usadiť v protismere jazdy na zadnom sedadle. Hoci na vás dieťa neuvidí, ide o najbezpečnejšie riešenie. Prikazuje to aj legislatíva. Podľa zákona deti do 15-tich mesiacov musia jazdiť v aute v protismere.

Pokiaľ chcete mať dieťa na očiach, môžete ho položiť aj na sedadlo spolujazdca. Nikdy ale nezabudnite vypnúť airbag, ktorý by bábätku mohol ublížiť.