Práve teraz sa nachádzame v období, kedy väčšina motoristov prezúva svoje autá do zimných pneumatík. Niektorí sa rozhodnú vymeniť ich sami, iní na to potrebujú pomoc odborníkov. Koľko vlastne také prezúvanie v pneuservise stojí?

V pneuservise vám ich nielen vymenia, ale aj vyvážia

Kým doma si dokážete svojpomocne pneumatiky len vymeniť, v pneuservise vám ich mechanik skontroluje a dokonca aj vyváži. Vyvažovanie je veľmi dôležité, pretože dokáže zabrániť rôznym vibráciám , ktoré sa negatívne odrážajú nielen na pohodlí z jazdy, ale v neposlednom rade aj na bezpečnosti a opotrebovaní pneumatík. Hoci mnohí vodiči sa rozhodnú prezúvať zimné pneumatiky doma najmä kvôli cene, pravda je taká, že nejde o veľmi náročnú investíciu. Poplatok sa pohybuje od 20 do 40 eur, pričom suma závisí napríklad od lokality v ktorej žijete alebo od veľkosti a typu pneumatík. Tí, ktorí navštívili už viacero servisov určite vedia, že najvyššie ceny sú vo veľkých mestách a ich blízkom okolí. Ak chcete ušetriť, dajte si gumy vymeniť niekde ďalej a vyjde vás to lacnejšie. Vyššie sumy si servis účtuje aj pri väčších kolesách, kedy si zvyknú pýtať zvláštny príplatok. Je preto úplne normálne, že sú ceny rozdelené podľa veľkosti na ,,do a od“, pričom každá veľkosť má inú cenu. Priplatiť za výmenu si musia aj majitelia, ktorí majú runflat pneumatiky s možnosťou núdzového dojazdu pri defekte. Horšie je, že menšie alebo nedostatočne vybavené servisy si s takouto pneumatikou poradiť ani nedokážu, pretože nemajú potrebný prístroj. Kým výmena bežných gúm vás vyjde okolo 30 eur, za tie runflat si priplatíte minimálne raz toľko.

Aké zimné pneumatiky kúpiť?

Ešte predtým, ako si dáte auto prezuť musíte mať k dispozícii druhú sadu. V prípade, že máte nové auto alebo tie staré už nemajú dobré jazdné vlastnosti, zakúpiť si budete musieť úplne nové. V dnešnej dobe to nie je žiadny problém, pretože stačí pár klikov a o pár dní či dokonca hodín ich máte priamo doma. Do pozornosti dávame zimné pneumatiky Matador, ktoré stoja za zváženie. Značka Matador je známa po celom svete a je uznávanou najmä pre svoje kvality a jazdné schopnosti. Veľmi dobrou voľbou sú aj pneumatiky Continental, ktoré pozná určite každý vodič. Tento výrobca sa môže pýšiť rôznymi inováciami a patentovanými technológiami, z ktorých sú najznámejšie napríklad bezdušová pneumatika alebo dvojzmesové zloženie dezénu. Okrem toho sa Continental angažuje aj vo vývoji bŕzd a brzdového segmentu, rozvodových remeňov, elektroniky a mnohých iných komponentov. Konečný výber značky je len na vás, no ak sa do tejto problematiky vôbec nevyznáte, odporúčame pozrieť si rôzne verejne dostupné testy. Robia ich známe renomované magazíny, ktoré každý rok pomáhajú vodičom rozhodovať sa pri kúpe nových pneumatík. Testovanie je založené na hodnotení jednotlivých kategórií, ako sú napríklad jazdné vlastnosti na rôznych druhoch povrchov, hlučnosť, vplyv na spotrebu paliva alebo miera ich opotrebovania pri prevádzke.