Zimná sezóna je už v plnom prúde a ak nechcete, aby vás nízke teploty, ranné mrazy či poľadovica na vozovke zaskočili, mali by ste byť na podobné udalosti patrične pripravení. Poradíme vám, ako si šoférovanie v zime môžete vychutnať bez obáv a zbytočných starostí.

Bez čoho sa v zime nezaobídete?

Základom, bez ktorého sa ďaleko nedostanete a ktorý je navyše povinný zo zákona, sú samozrejme kvalitné zimné pneumatiky. Pri ich výbere možno vychádzať z charakteristík vášho vozidla, rýchlostného a záťažového indexu alebo terénu, po ktorom v tomto období zvyknete váš automobil viesť. Pre pohyb v horskom prostredí, ako aj v prípade hlbokého snehu sú tak nevyhnutnosťou tiež snehové reťaze. Nie je na škodu myslieť aj na to, že v zimnom období môže častejšie dôjsť k vybitiu batérie, ktorá sa ale dá väčšinou jednoducho znovu dostať do chodu prostredníctvom štartovacích káblov.

Pokiaľ chcete pri výbere pneumatík na zimu vsadiť na istotu a vybrať si kvalitný model odolávajúci výkyvom počasia, praktickou inšpiráciou pre vás môže byť test zimných pneumatík. Do úvahy sa pri ňom berie jazda po suchej, mokrej, zasneženej a zľadovatelej vozovke, ako aj úroveň hluku a opotrebenia. Najlepšie výsledky si v testovaní získali pneumatiky Continental ContiWinterContact TS850, Dunlop SP Winter Response 2 a Firestone Winterhawk 3. Popri pneumatikách si úroveň komfortu pri šoférovaní v čase studených dní môžete zvýšiť tiež formou vyhrievaného volantu alebo poťahov.

Pár tipov navyše

Platí, že najlepšie zimné pneumatiky vám ponúkajú primeraný výkon, dostatočnú priľnavosť voči zasneženej vozovke a sú zárukou bezpečnej jazdy. A to tak v prípade osobných automobilov, ako aj SUV, Off Road a 4×4 vozidiel. Treba však zároveň mať na pamäti, že v niektoré zimné noci môže teplota vzduchu výrazne klesnúť čo v spojení s vlhkým snehom môže viesť k vytvoreniu námrazy na sklách. Klasickým riešením podobného problému je škrabka na sklo, spoľahnúť sa však môžete taktiež na sprej špeciálne určený pre tento účel prípadne na kryt na sklo.