O tom, že sa o auto treba pravidelne starať hovoriť asi netreba. Rozdiel je však v tom, akú starostlivosť by sme mu mali poskytnúť v zime a v lete. Viete, čo všetko dodržať a naopak, čoho sa vyvarovať?

Takto ho budete mať vždy v kondícii

Zimu majú šoféri omnoho menej radi, ako je to v prípade leta. Dôvodom je, že auto si vyžaduje viac starostlivosti a teda aj námahy a času. Na zmenu počasia je potrebné myslieť dopredu, inak sa stáva, že nás zima prekvapí a doslova odstaví. S pribúdajúcimi teplotami je to ale jednoduchšie a aj menej nákladné. V žiadnom prípade však letná sezóna nie je bezstarostná a treba myslieť aj na zimnú údržbu.

Keďže sa blíži leto, ako prvé spomenieme údržbu v tomto období. Základom je po minulej sezóne skontrolovať letné pneumatiky a vymeniť ich namiesto zimných. Určite prezúvanie príliš neodkladajte, pretože čím dlhšie budete mať zimné gumy na aute obuté, tým viac ich zničíte. Hoci takáto jazda zakázaná nie je, pneumatiky určené na zimu nespĺňajú v lete potrebné vlastnosti, čo by sa vám mohlo vypomstiť. Nie vždy sú gumy vhodné na ďalšie prezutie a preto je dobré ich pred samotným prezutím poriadne skontrolovať. Ak sa vám zdajú opotrebované alebo nejako poškodené, určite by ste ich mali vymeniť za nové. Nemusíte kupovať tie najlepšie letné pneumatiky na trhu, stačia tie, ktoré budú spĺňať potrebné vlastnosti na bezpečnú jazdu.

Skontrolujte aj tesnenia a gumové časti, pretože mohlo počas zimy dôjsť k ich popraskaniu. Za námahu stojí aj kontrola podvozkových dielov a to najlepšie v servise, kde to vykonajú odborníci. Tým by ste mali nechať skontrolovať aj brzdy, ktoré môžu mať znížené vlastnosti kvôli znečisteniu ciest počas zimy. Súčasťou údržby je aj klimatizácia, ktorú v zime nepoužívame. Práve ona si zaslúži dôkladnú starostlivosť v podobe očisty a dezinfekcie. Nezabudnite ani na doplnenie chladiva, inak by jej používanie bolo nemožné. Niekto sa o svoje vozidlo stará viac, iní zase menej. Po zimnej sezóne je na mieste aj poriadne umytie auta, kedy by ste mu mali dopriať aj voskovanie. Odstránia sa tak nielen zvyšky posypovej soli, ale aj rôznych nečistôt.

A čo robiť po lete?

Po letnej sezóne platia rovnaké pravidlá, ako po zimnej. Pneumatiky, ktoré budete obúvať musia byť v dobrom stave, no dôležitá je aj hĺbka dezénu. Odporúčaným krokom v rámci zimnej údržby je aj kontrola autobatérie, ktorá dostáva počas mrazov poriadne zabrať. Ak nespĺňa potrebné parametre, je dobré ju vymeniť za novú.

Súčasťou zimnej údržby by malo byť aj vizuálne prekontrolovanie auta a konkrétne laku. Na ňom môžu byť odreniny a škrabance, pre ktoré by auto mohlo hrdzavieť. Práve posypová soľ vie takéto poškodenie ešte zhoršiť a ak nejaký škrabanec nájdete, opravte ho. Odolnosť celého laku zvýšite aj navoskovaním, ktorým mu nikdy neublížite. Dôležitá je aj kontrola svetiel, stav stieračov a nemrznúca zmes v ostrekovačoch, ktorá je počas zimy nevyhnutná. Súčasťou výbavy vozidla by mala byť aj metlička, lopatka, škrabka, rozmrazovač zámkov a snehové reťaze. Prekontrolovať môžete aj hliníkové disky, ktoré rovnako ako pneumatiky môžu byť opotrebované alebo poškodené.