Zdá sa, akoby to bolo len nedávno, čo nemecká automobilka Audi oznámila svetu svoj novo pripravovaný model Q8 a už sa aj začala jeho sériová výroba. Jeho výroba je o to špecifickejšia, že bude prebiehať práve na Slovensku a to vo fabrike koncernu Volkswagen pri Devínskej Novej Vsi. Pôjde tak už o siedmy model vyrábaný v tomto závode. Okrem Audi Q8 sa tu produkujú aj modely Porsche Cayenne, VW Touareg, VW Up, Audi Q7, Seat Mii a Škoda Citigo.

Samotná výroba sa začala len tento mesiac, no dynamické SUV je možné si už nejaký čas objednať v rámci celej Európy. Očakáva sa, že prvé kusy sa rozletia do celého sveta.

Audi Q8 je dynamické SUV-kupé, od ktorého si nemecká automobilka sľubuje veľmi veľa a dúfa, že sa stane minimálne tak úspešným modelom, ako jeho starší súrodenec Q7. Toto SUV-kupé s dĺžkou 4 990 milimetrov, šírkou 2000 milimetrov a výškou 1 710 milimetrov sa môže pochváliť atraktívnym dizajnom, ale aj štýlovým interiérom. Z vonkajšej strany vás na prvý pohľad určite zaujme robustná maska chladiča, ktorá sa nedá prehliadnuť. Ďalej sú to veľké vzduchové otvory na nárazníku, či zaujímavé OLED koncové svetlá, ktoré sú spojené. Je vidieť, že nemeckí dizajnéri a konštruktéri si dali na tomto modeli skutočne záležať a vniesli doňho i niekoľko nových prvkov.

Zabudnúť nemôžeme ani na interiér, ktorý je nabitý rôznymi technológiami. Nový majitelia Audi Q8 môžu rátať s celou radou asistenčných a bezpečnostných systémov, ako sú napríklad adaptívny jazdný asistent, , križovatkový asistent, výstraha pre zmenu jazdného pruhu, asistent efektívnej jazdy ,upozornenie na obrubník,  priestorový kamerový systém a mnoho ďalšieho.

Čo sa týka pohonných jednotiek, tak Audi má v ponuke zatiaľ len jediný motor a to trolitrový turbodiesel s označením 50 TDI. Ten sa môže pochváliť výkonom 210 kW (286 k) a krútiacim momentom 600 Nm. Spolupracovať bude s osemstupňovou automatickou prevodovkou, ktorá bude silu motora prenášať na všetky štyri kolesá. Cena modelu pri tejto motorizácii je stanovená na 77 400 eur s DPH. Ide o cenu modelu v základnej výbave. Pokiaľ by chcel zákazník niečo navyše, má možnosť vybrať si z naozaj širokej palety príplatkovej výbavy.

Veríme, že sa bude novému modelu na trhu dariť a už teraz sme zvedaví na ďalšie motory, ktoré nám nemecká automobilka v tomto SUV-kupé predstaví.

 

Zdroj: Audi