Skúsenejší majitelia štvorkoliek vedia, že tento stroj nemusia odložiť do garáže ani v zime. K štvorkolke je možné dokúpiť snežné pásy, pomocou ktorých sa prebrodíte aj vysokým snehom. Prakticky zmeníte štvorkolku na snežný skúter. Je v zime lepší na jazdenie v horách snežný skúter alebo štvorkolka so snežnými pásmi?

Kto by jazdil v zime na štvorkolke?

Možno si kladiete otázku, ktorý blázon by jazdil v zime na štvorkolke, keď môže skákať na snežnom skútri. Pravda je taká, že štvorkolka plne nahradí skúter. Dokonca aj štvorkolka bez snežných reťazí si poradí s vysokými závejmi alebo premočeným terénom. Samozrejme, že s pásmi si jazdu užijete viac a budete po snehu kĺzať ako na skútri. Mnohí jazdci, ktorí mali možnosť vyskúšať silu skútra i štvorkolky potvrdili, že jazda na štvorkolke je oveľa jednoduchšia ako na skútri.

Na štvorkolke uveziete väčší náklad

Keď nasadíte na štvorkolku snežné pásy a pripevníte k zadnej časti korbu, uveziete na nej viac ako na skútri. Silný motor si poradí aj s ťažším nákladom. Navyše k štvorkolke je možné pripevniť rôzne nástroje, ktoré pomôžu sprejazdniť cestu. Zasnežené parkovisko sa behom pár minút zmení na holý asfalt. Stačí k štvorkolke pripevniť radlicu.

Štvorkolka je silná na asfalte a tiež na snehu

Oproti snežnému skútru má štvorkolka jasnú výhodu. Môžete s ňou jazdiť na snehu i na asfalte. Snežný skúter si s asfaltom neporadí. Je určený len na jazdu po snehu a po ľade. Ak sa pozrieme na porovnanie snežného skútra a štvorkolky z ekonomického hľadiska, štvorkolka spotrebuje menej paliva ako skúter. Ide síce o väčšiu spotrebu ako majú trojkolky či automobily, ale stále je na tom lepšie ako skúter. Aby sme boli čestní, musíme priznať, že štvorkolka s nasadenými snežnými pásmi sa pohybuje pomalšie ako skúter.

Štvorkolka je lepšia, ale bez výbavy to nepôjde

Z nášho pohľadu štvorkolky vyhrávajú nad snežnými skútrami. Avšak je nutné dodať, že pre využívanie štvorkoliek počas zimy budete nútení dokúpiť príslušenstvo. V prvom rade hodíte do nákupného košíka už spomínané snežné pásy. Dokúpiť by ste mali predné ochranné sklo. Niektoré typy športovej štvorkolky umožňujú dodatočnú montáž celej kabíny. Ako ochranu pred zimou odporúčame kúpiť vyhrievanú podložku na sedadlo a vyhrievané rukavice. Rukavice sa dajú nahradiť vyhrievaním rukovätí. V zime je riziko zapadnutia štvorkolky do snehu oveľa väčšie ako v lete do bahna. Preto odporúčame kúpiť navijak.