Všetci fanúšikovia motorizmu sa už onedlho môžu tešiť na ďalšiu veľkú európsku udalosť, ktorou je nepochybne autosalón v Paríži. Ten začína 4.10 a patrí medzi najväčšie autosalóny nielen v Európe. Predstaví sa tu množstvo automobilových značiek, ktoré ukážu svetu svoje novinky a medzi nimi samozrejme nemôže chýbať ani kórejská automobilka KIA.

Tá sa na tohtoročnom autosalóne predstaví s novinkou, ktorou je dynamické kombi s názvom ProCeed. Okrem klasickej a očakávane verzii ProCeed si Kia pripravila aj športovú verziu s názvom ProCeed GT. I keď tieto modely zažijú svoju oficiálnu premiéru až na samotnom autosalóne, KIA zverejnila všetky dôležité informácie, ktoré potrebujeme vedieť.

Keď si model ProCeed porovnáme s klasickým kombi, tak môžeme badať hneď niekoľko zmien. Tou najväčšou je zrejme o 43 mm nižšie položená strecha. Dĺžka auta je o 5 mm väčšia a zmenšila sa aj svetlá výška, ktorá má hodnotu 135 mm. ProCeed sa však môže pochváliť svojim batožinovým priestorom, ktorý je pri štandardnom rozložení sedačiek 594 litrov. Práve tento údaj môže zavážiť pri porovnávaní s inými konkurentmi, akými je napríklad Škoda Octavia, ktorá má menší batožinový priestor.

Zákazníci budú mať okrem iného možnosť výberu až z 10 farieb karosérie a rozhodnúť sa môžu aj nad diskami kolies. Tie budú k dispozícii s priemermi 17 a 18 palcov. Pri verzii GT budú nasadené 18-palcové disky.

Čo sa týka pohonných jednotiek, tak zákazníci si budú môcť vybrať medzi štyrmi motormi. Základ bude tvoriť benzínový trojvalec 1.0 T-GDI s výkonom 88 kW(110 k), ktorý bude spolupracovať s manuálnou šesťstupňovou prevodovkou. Ten doplní ďalší benzínový motor 1.4 T-GDI, ktorý sa môže pochváliť výkonom 103 kW (140 k) a je pri ňom k dispozícii aj sedemstupňová dvojspojka. Zúfať nemusia ani fanúšikovia nafty. Pre nich je tu pripravený 1.6 litrový motor s označením Smartstream CRDi, ktorý ponúkne výkon 100 kW (136 k). Štvoricu motorov uzatvára 1,6-litrový turbobenzín s výkonom 150 kW (204 k) a predstaví sa najmä vo verzii GT.

Ako sme už spomínali, tak výstavná premiéra prebehne na nasledujúcom autosalóne v Paríži a následne by sa mala začať sériové výroba. Tak ako aj ostatné modely radu Ceed, tak aj model ProCeed sa bude vyrábať na Slovensku v závode pri Tepličke nad Váhom. Ku začiatku výroby by mohlo prísť na prelome novembra a decembra tohto roku. Čo sa týka uvedenia novinky na trh, tak predaj by sa mal začať v prvom štvrťroku 2019.