Napriek tomu, že sa túto zimu so snehom na vozovkách stretávame skôr výnimočne, vodiči by mali mať svoje vozidlá na zimné mrazivé teploty a sneženie nachystané. Prípravu nie je dobré podceniť, ušetríte si tak veľa nepríjemností i peňazí, a v neposlednom rade tiež znížite riziko dopravnej nehody. Na čo rozhodne nezabudnúť? O svoje auto značky Opel Crossland, Opel Grandland alebo nový Opel Astra by ste sa mali príkladne starať, poradíme vám ako vášmu autíčko v zime ulahodíte.
Prezutie je základ. Skontrolujte aj hĺbku dezénu
Prezutie auta na zimné pneumatiky je základom, na ktorý sa nevypláca zabudnúť, obzvlášť pred jarnými prázdninami. Používanie zimných pneumatík je zo zákona povinné od 1. novembra do 31. marca za predpokladu, kedy je na vozovke súvislá vrstva snehu, ľadu či námrazy alebo je možné takúto situáciu predpokladať. Bez výnimky sú zimné pneumatiky povinné v oblastiach označených dopravnou značkou, s ktorou sa môžete najčastejšie stretnúť v horách. Za nedodržanie tejto povinnosti u nás hrozí pokuta aj pokuta. Pri prezúvaní si tiež skontrolujte hĺbku dezénu zimných pneumatík, či už nie je príliš zjazdená. Minimálna povolená hĺbka dezénu pre zimné pneu osobných vozidiel je 4 milimetre.
Dôkladne preverte autobatériu
S ktorou časťou vozidla sú v zime najčastejšie problémy? Autoservisy sa zhodujú, že sú to autobatérie. Akumulátor sa v chladnom počasí rýchlejšie vybíja, pretože sa v ňom vplyvom chladu spomaľujú chemické reakcie. Pred zimou ju preto preventívne naplno dobite a dobíjajte ju aj vtedy, pokiaľ toho cez deň veľa nenajazdíte. Oplatí sa tiež nechať si v servise urobiť jej diagnostiku a zistiť, v akom je stave a či bez problémov zvládne zvýšené typicky zimné nároky v podobe vyhrievania interiéru, sedadiel, zrkadiel či skiel.
Vymeňte prevádzkové kvapaliny
Pozornosť rozhodne venujte aj prevádzkovým kvapalinám. Samozrejmosťou je zimná zmes v ostrekovačoch. Chladiacu kvapalinu sa odporúča meniť každé 2 roky, staršia by vám mohla pri nízkych teplotách zamrznúť a poškodiť motor. Vždy si overte, že nová chladiaca kvapalina vydrží teploty aj mínus 30 °C. Autu pre zimnú sezónu prospeje aj nový olej. Pokiaľ vlastníte dieselové či LPG vozidlo, nezabudnite včas vyjazdiť letné verzie pohonných hmôt a načerpať zásobu tých zimných.
Umyť a navoskovať
Zimné obdobie kladie zvýšené nároky aj na exteriér vozidla. Posypová soľ nielenže zanecháva na karosérii nepekný film, ale predovšetkým urýchľuje koróziu. Zimná údržba by preto mala zahŕňať pravidelné umývanie – a to ešte častejšie ako v iných častiach roka – a voskovanie auta. Pod vrstvou špiny sa totiž dlhšie drží vlhkosť, čo koróziu tiež urýchľuje. Pri umývaní nevynechávajte ani podvozok vozidla, ktorý najlepšie očistíte tlakovou hadicou. Po očiste nezabúdajte na navoskovanie. To jednak dobre vyzerá, jednak chráni karosériu vozidla, ktorá vďaka vosku lepšie odoláva nepriaznivému počasiu a korózii.