Zimy v niektorých regiónoch Slovenska sú známe tým, že sú pomerne drsné, najmä v súvislosti s vozidlami. Zasnežené, vlhké podnebie a vystavenie cestnej soli významne prispievajú k poškodeniu hrdzou.

Zatiaľ čo cestná soľ pomáha vodičom bezpečne sa dostať z jedného miesta na druhé tým, že udržiava ulice čisté a bez snehu, opakované vystavenie môže spôsobiť, že vaše vozidlo bude náchylné na hrdzu. Ak sa o ňu nestaráte správne, hrdza môže spôsobiť značné poškodenie vášho vozidla a predstavovať vážne bezpečnostné riziká.

Dobrou správou je, že môžete podniknúť určité kroky, aby ste zabránili usadzovaniu hrdze na vašom vozidle. Proaktívny prístup vám môže pomôcť vyhnúť sa nákladnej údržbe a opravám, predĺžiť životnosť vášho vozidla a zaistiť, že vaše vozidlo zostane počas celého roka bezpečné.

Čo je hrdza?

Aby ste pochopili, prečo je dôležité predchádzať hrdzaveniu auta, je užitočné pochopiť, čo hrdza je a odkiaľ pochádza. Hrdza vzniká rozpadom materiálov na báze železa, ktorému sa hovorí oxidácia. Stáva sa to vtedy, keď sa železo dostane do kontaktu s kyslíkom a vodou.

Hrdza na autách sa zvyčajne vyskytuje postupne. Ak sa o ňu nestaráte, len čo sa vyskytne, bude pokračovať v pokroku a spôsobí ďalšie škody. Poďme sa pozrieť na druhy hrdze, ktoré sa môžu na motorovom vozidle vytvárať:

Povrchová hrdza

Povrchovú hrdzu často zaznamenáte, keď sa lak vášho auta nejakým spôsobom naruší. Môže to byť spôsobené dlhodobým vystavením slnečnému UV žiareniu alebo mechanickým poškodením, kedy vznikajú škrabance a preliačiny.

S povrchovou hrdzou si dokážete poradiť aj sami. Stačí sa naučiť, ako odstrániť škrabance z auta, odreniny a ďalšie povrchové poškodenie. Povrchovú hrdzu môžete odstrániť pomocou vysokokvalitného brúsneho papiera alebo brúsneho kotúča. Postihnutí miesto brúsite dovtedy, kým farba a hrdza nezmiznú a neobjaví sa lesklý kov. Potom budete musieť oblasť pred nanesením novej farby natrieť základným náterom.

Bublinová hrdza

Povrchová hrdza, ktorá sa neošetruje, sa často mení na nevzhľadné „šupiny“, nazývané aj „bublinová hrdza“. Stáva sa to, keď sa povrchová hrdza roztiahne a odlupuje, čím sa obnaží kov pod ňou. Keď tento kov začne korodovať, hrdza bude pokračovať hlbšie a vytvorí spomínané „šupiny“.

Dá sa to ošetriť rovnakým spôsobom ako povrchová hrdza, ale pred použitím brúsneho papiera alebo brúsneho kotúča budete potrebovať drôtenú kefu, aby ste sa dostali cez hrubé šupiny.

Korózia

Ak necháte bublinkovú hrdzu na aute dostatočne dlho, základný kov sa začne odlupovať a vo vašom aute zanecháva diery. Ak hrdza prenikne až do rámu vášho auta, poškodí to jeho štrukturálnu integritu, takže nebude bezpečné jazdiť. Bohužiaľ v tomto bode sú vaše možnosti na odstránenie problému obmedzené. Vo väčšine prípadov budete musieť navštíviť profesionálny servis alebo autodielňu.

Čo spôsobuje hrdzu?

Hrdza, tiež známa ako oxid železitý, sa tvorí, keď je kov obsahujúci železo, ako napríklad oceľ, vystavený kyslíku a vlhkosti na dlhú dobu. Karoséria automobilov je vyrobená z ocele, pretože ide o odolný a pevný kov, ktorý je ľahko dostupný a tvarovateľný. Bohužiaľ, keďže železo je súčasťou ocele, je náchylné na oxidáciu, a preto hrdzavie.

Oxidačný proces pomáha urýchľovať voda. Autá sú obzvlášť náchylné na hrdzu, pretože sú vystavené rôznym environmentálnym faktorom, ako je cestná soľ, kyslé dažde a vysoká vlhkosť.

Vo všeobecnosti platí, že novšie vozidlá sú oveľa menej náchylné na hrdzavenie ako staršie. Farba použitá na novších autách a dodávkach poskytuje určitú úroveň ochrany použitím pozinkovanej ocele. Počas výroby sa však galvanizovaná oceľ reže, ohýba, vŕta a zahrieva, čo narúša jej štrukturálnu integritu. To je dôvod, prečo sú niektoré časti vášho nového auta náchylnejšie na hrdzavenie.

Viete hrdzavenie auta celkom zastaviť?

V reálnych podmienkach udržiavanie kovu v suchu spomalí hrdzu, ale nezastaví ju úplne. Preto je nevyhnutné, aby ste sa naučili, ako správne umyť auto, akú techniku a ochranné prostriedky použiť, aby ste spomalili vzniku hrdze.

Vznik hrdze spomalíte, no nezastavíte úplne. Ovplyvňuje ho totiž aj vlhkosť vo vzduchu, a to nemusí snežiť ani pršať. Pokiaľ nie je zo vzduchu odstránená všetka vodná para, stále bude reagovať s kyslíkom a kovom, čo spôsobí hrdzu.

Škody, ktoré môže spôsobiť hrdza

Hrdza môže spôsobiť značné škody na vašom aute, a to kozmetické aj konštrukčné. Nielenže vaše auto bude vyzerať staré a opotrebované, hrdza môže oslabiť kov a spôsobiť, že sa stane krehkým a teda náchylnejším na praskanie a lámanie.

Hrdza sa môže tiež rýchlo šíriť, čo sťažuje a predražuje opravu, ak sa včas neošetruje. V závažných prípadoch môže hrdza ohroziť bezpečnosť vášho auta tým, že ovplyvní jeho konštrukčnú integritu. Hrdza môže tiež znížiť predajnú hodnotu vášho auta a sťažiť predaj.

Potrebuje vaše auto ochranu proti hrdzaveniu?

Existuje niekoľko faktorov, ktoré je potrebné zvážiť, aby ste určili, či by ste mali svoje auto ošetriť proti korózii.

  • Vek – Farba je jedným zo spôsobov, ako chrániť auto pred hrdzou, ale v priebehu rokov je potrebné ju obnoviť kvôli opotrebovaniu.
  • Materiál – Vďaka pokroku v technológii sa materiály používané v automobiloch zlepšili a sú chránené nereaktívnym povlakom. Staršie modely áut tieto nátery nemali, takže šanca na hrdzu je vyššia. Ak bolo vaše auto vyrobené pred rokom 2006, určite budete chcieť investovať do každoročného antikorózneho ošetrenia, aby ste zabránili hrdzaveniu vášho vozidla. Autá vyrobené po roku 2006 sú zvyčajne vyrobené v kombinácii kovu a pozinkovanej ocele. Tá reaguje odlišne s vodou a výrazne znižuje pravdepodobnosť výskytu hrdze.
  • Pohon – Požiadavky trhu nútia automobilky zavádzať do dizajnu vozidiel rôzne konštrukčné úpravy, ktorých cieľom má byť lepší výkon v teréne. To môže mať vplyv na podvozok a ďalšie časti auta, ktoré zostávajú odkryté a uľahčujú vlhkosti, vode a cestnej soli prístup ku kovu.
  • Klíma – Zvážte, kde bývate a jazdíte. Ak žijete v regióne, kde zima býva dlhá a tuhá a cestná soľ sa používa na dennej báze, určite by ste mali pouvažovať nad antikoróznou úpravou. To isté platí pre oblasti, kde sú bežné dážď a nadmerná vlhkosť. Zaužívajte si techniku údržby auta, ktorú by mala zvládnuť každá žena a určite každý muž.10 tipov, ako ochrániť auto pred hrdzou

10 tipov, ako ochrániť vaše auto pred hrdzou

Aj keď najlepšou voľbou na zabránenie hrdze je správna antikorózna úprava vykonaná profesionálom, existuje niekoľko vecí, ktoré môžete urobiť, aby ste vrátili svojmu autu perfektný vzhľad a mohli ste jazdiť bezpečne.

1.   Umývajte svoje auto často

Jedným z najjednoduchších spôsobov, ako zabrániť hrdzi na aute, je časté umývanie. Nielenže udrží vaše auto ako nové a lesklé, pri umývaní odstránite z povrchu auta aj korozívne nečistoty, soľ a špinu.

Nečakajte, kým bude vaše auto pokryté špinou. Drobné častice, ktoré útočia na lak vášho auta, často nie sú vidieť voľným okom. Preto v čase, keď si auto samo pýta údržbu, určite už k nejakému poškodeniu došlo.

Hoci akýkoľvek spôsob umývania auta je lepší, ako ho neumývať vôbec, vysokotlakový čistič je najúčinnejší. To vám umožní ľahko vyčistiť nedostupné miesta, ako sú podvozok a vnútro podbehov kolies. Pre najlepšiu ochranu si naplánujte umývanie vozidla raz týždenne a každých pár mesiacov ho nechajte profesionálne vyčistiť.

2.   Nezabudnite na vosk

Aby ste udržali svoje auto v čo najlepšom stave a zabránili tvorbe hrdze, odporúča sa jeho voskovanie aspoň dvakrát do roka. To pridáva ďalšiu vrstvu ochrany medzi lak vášho auta a vlhkosť spôsobujúcu hrdzu. Ak svoje auto neskladujete v garáži, budete ho musieť voskovať ešte častejšie, aby ste vykompenzovali ďalšie vystavenie poveternostným vplyvom.

3.   Opravte hrdzu skôr, ako sa rozšíri

Keď sa venujete údržbe svojho auta, skontrolujte celý povrch a hľadajte aj to najmenšie poškodenie laku alebo malé bodky hrdze. Pri kontrole auta venujte veľkú pozornosť aj stavu odtokových otvorov, vodných kanálov a tesnení. Ak sa tu nahromadí vlhkosť, môže sa nepozorovane začať vytvárať hrdza.

Kedykoľvek si všimnete možný náznak hrdze, je dôležité, aby ste sa o postihnuté miesto ihneď postarali. Včasne nanesenie odhrdzovača na skorodované kovy vám môže ušetriť veľa času a stovky eur pri budúcich opravách.

4.   Naneste antikorózny náter

Ak už máte problémy s hrdzou alebo žijete vo veľmi vlhkom prostredí, je dobré nechať si na povrch auta naniesť ochranný antikorózny náter odborníkom. Keďže vystavenie soli je jednou z hlavných príčin hrdze, je to ešte dôležitejšie, ak žijete v regióne, kde je zima niekoľko mesiacov v roku.

5.   Aplikujte inhibítor korózie na podvozok

Podvozok vášho automobilu je počas zimy najviac vystavený škodlivej soli, špine a vlhkosti. A keďže podvozok vášho vozidla nemá rovnaký ochranný náter ako karoséria, je náchylnejší na tvorbu hrdze.

Našťastie je na trhu niekoľko inhibítorov korózie, ktoré sú navrhnuté tak, aby chránili spodok vášho vozidla pred hrdzou. Aplikácia len jednej vrstvy ochrany proti korózii môže výrazne znížiť riziko korózie a predĺžiť životnosť vášho auta.

6.   Opravte úlomky farby

Lak vášho auta je viac než len vecou dizajnu. Vytvára vodoodolnú bariéru, ktorá zároveň blokuje UV žiarenie. Keď teda kamene, štrk a ďalšie cestné nečistoty spôsobia poškodenie a vylúpnutie kúsku laku, ak necháte kov odkrytý, bude náchylný na hrdzu. Investujte do opravného pera od výrobcu vášho auta a okamžite opravte poškodené miesta.

7.   Chráňte svoje auto pred živlami

Neustále vystavenie slnku, dažďu a snehu môže na vašom aute urobiť veľa neplechy. Ak sa chcete obmedziť vznik hrdze, mali by ste auto v nepriaznivom počasí chrániť minimálne ochranným krytom.

Ak váš dom ešte nemá garáž, zvážte prenosnú garáž, ktorá je cenovo dostupná a ideálna pre tých, ktorí majú dom v prenájme, majú obmedzený rozpočet alebo nemajú veľa miesta. Nad výstavbou garáže by mal pouvažovať majiteľ domu, ktorý má miesta nazvyš a hľadá trvalú možnosť ochrany auta.

8.   Umývajte auto aj v zime

Soľ z ciest môže mať na vaše auto neblahý vplyv, môže ho poškodiť a vytvorí živnú pôdu pre hrdzu. Preto je dôležité umývať auto aj v zime, hoci sa to zdá zbytočné. Aspoň raz za týždeň vozidlo opláchnite, aby ste odstránili nahromadenú soľ a znížili opotrebovanie.

Tip: Viete, ako na ekologické umývanie auta?

9.   Galvanizujte

Pri galvanizácii sa na kov nanáša ochranný povlak so zinkom. Keďže zinok koroduje asi 30 krát pomalšie ako železo, galvanizácia môže byť lacným a účinným spôsobom, ako zabrániť hrdzi.

Rovnako ako všetky spôsoby, ako zabrániť hrdzi, aj galvanizácia má svoje obmedzenia. Povlak zo zinku nebude odolávať drsným poveternostným podmienkam, ako je kyslý dážď alebo soľ. Galvanizácia tiež mení vonkajší vzhľad kovu a ďalšia vrstva môže zakryť časti komponentu, ako sú závity na skrutke.

10.               Udržujte interiér čistý

Únik vody vo vašom aute môže spôsobiť tvorbu hrdze v oblastiach, ktoré sú ťažko viditeľné. Ak spozorujete akékoľvek známky úniku vody, ako sú vlhké koberce alebo zatuchnutý zápach, je nevyhnutné ich okamžite riešiť. Únik vody môže byť spôsobený rôznymi problémami, vrátane poškodeného tesnenia čelného skla alebo zablokovaného odtoku strešného okna.

Rovnako nebezpečné sú aj rozliate nápoje v interiéri. Ak tekutinu hneď neutriete, presiakne cez koberec vašej podlahy a narazí na kov. Môže vzniknúť hrdza a možno si to ani neuvedomíte, kým nebude príliš neskoro. Uistite sa, že ste rozliaty materiál okamžite utreli.

Na záver

Naučiť sa, ako predchádzať hrdzaveniu auta, nie je také zložité. Jednoducho ho pravidelne umývajte a voskujte, chráňte ho pred poveternostnými vplyvmi, aplikujte inhibítory hrdze, pravidelne používajte odhrdzovače a ihneď opravte všetky hrdzavé miesta, ktoré nájdete.

Najlepšia investícia, ktorú môžete pre svoje vozidlo urobiť, je ochrana proti hrdzi vykonaná profesionálmi. Nebude vás stáť čas, ani úsilie, na druhej strane dokáže výrazne predĺžiť životnosť auta.

 

Článok sme pre vás pripravili v spolupráci s: Eva Dedinská, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov