Kontrolu motorového oleja realizuje pravidelne len máloktorý motorista. Ku kontrole ich zväčša donúti až svietiaca kontrolka olejničky na displeji palubnej dosky. Nečakajte na tento moment a občas si na motor a motorový olej spomeňte. Predídete tak nákladným opravám alebo dokonca zničeniu motora.

Motorový olej pravidelne kontrolujte

Motorový olej nemeníte každý rok len tak pre parádu presne tak ako nemeníte letné za zimné pneumatiky Kormoran. Dokonca aj nové vozidlá potrebujú stav oleja medzi servisnými kontrolami preveriť. Olej musí byť ku všetkým komponentom motora dopravený načas a v dostatočnom tlaku. Bez oleja stačí pár kilometrov jazdy a motor sa zadrie. Na znižujúcu hladinu motora vo väčšine vozidiel upozorní červeno rozsvietená kontrolka olejničky. Na problémy s motorom upozorňuje oranžová kontrolka motora. Obe kontrolky sú výstražné a nemali by ste s nimi ďalej jazdiť. Odporúčame ihneď navštíviť servis.

Mierna spotreba oleja je prirodzená

Tak ako sa opotrebia letné či zimné pneumatiky, prichádza tiež k miernym stratám motorového oleja počas bežnej prevádzky. Napríklad naftové motory si vyžadujú občasné doliatie oleja. V ostatných prípadoch sa olej spotrebuje za rok o 0,3 až 1 liter. Veľmi nebezpečným javom je, keď spozorujete pribúdanie oleja. Vinníkom je nekvalitné palivo, ktoré vyvolávajú kondenzáciu. Kondenzácia zo stien valcov steká do oleja.

Ako kontrolovať hladinu oleja

Na kontrolu hladiny oleja si spomeňte predovšetkým pred dovolenkou, kedy na strechu pripevňujete strešný box. Pár minút navyše vás nezabije a môže znamenať hranicu medzi super dovolenkou či dovolenkou strávenou v servise. Nezabúdajte tiež na to, že manuálna kontrola je presnejšia ako senzory v automobile. Hladinu motorového oleja kontrolujte po vychladnutí motora. Uistite sa, že vozidlo stojí na rovnej ceste. Odmerku na meranie hladiny oleja nájdete pod kapotou. Je ľahko identifikovateľná, pretože jej koniec býva oranžový alebo žltý. Koniec odmerky pred kontrolou hladiny utrite do handričky. Následne odmerku zasuňte späť až po jej koniec. Po vytiahnutí skontrolujte vo vodorovnej polohe spodné rysky. Vrchná symbolizuje maximum hladiny oleja a spodná minimum. Ak je hladina motorového oleja nižšia, pokojne olej dolejte. Nikdy nedolievajte olej nad značku maximálnej hladiny.