Jarné obdobie je známe pre svoje nestále počasie a časté hmly. Hustá hmla môže výrazne znížiť viditeľnosť na cestách a ovplyvniť tak bezpečnosť jazdy. Viete, ako a kedy používať hmlovky? Používanie týchto svetiel je pre mnohých motoristov veľká neznáma. Vyhnite sa nebezpečným situáciám na cestách a používajte hmlovky správne.

Prečo je na cestách dôležitá viditeľnosť?

Viditeľnosť je pre bezpečnú jazdu kľúčová rovnako ako kvalitné zimné a letné pneumatiky. Vodič musí vidieť ostatných účastníkov cestnej premávky, prekážky na ceste a dopravné značenie. V hmle sa viditeľnosť môže znížiť na niekoľko desiatok metrov, čo sťažuje včasné reagovanie na nepredvídané situácie. Práve hmlisté počasie je obdobím, kedy sa na cestách stáva najviac kolízií.

Aké sú riziká jazdy v hmle?

Počas jazdy v hmle hrozia motoristom podobné riziká ako v prípade, keď v zime v horách nepoužijú snehové reťaze t.j. môžu skončiť mimo cesty alebo v inom vozidle. Hrozba menom znížená viditeľnosť je prvým veľkým rizikom jazdy v hmle. Hmla znamená tiež zvýšenú vlhkosť, ktorá je badať aj na vozovke. Na šmykľavej ceste sa predlžuje brzdná dráha a vy netušíte, čo sa nachádza pred alebo za vami. Dokonca ani najlepšie pneumatiky takúto situáciu nezachránia, čo overili aj testy pneumatík. Stačí malé zaváhanie a zaparkujete v kufri pred vami idúceho vozidla. V hmle nemáte predstavu ani o tom, čo sa nachádza okolo vás – chodci a cyklisti. Vnímanie okolia je prakticky nulové. Motoristi sa cítia dezorientovaní a nevedia správne reagovať.

Aké sú predpisy na Slovensku?

Na Slovensku je používanie hmloviek upravené zákonom o cestnej premávke. Hmlovky je povinné používať:

  • Pri viditeľnosti do 50 metrov
  • V hmle, snežení a silnom daždi
  • Pri jazde cez tunely

Predné hmlovky sa používajú na osvetlenie vozovky pred vozidlom. Zadné hmlovky slúžia na signalizáciu prítomnosti vozidla ostatným účastníkom cestnej premávky.

Výhody používania hmloviek

Hlavou výhodou využívania hmloviek je zvýšená viditeľnosť pre vodiča a lepšie vnímanie okolia. Zároveň ste aj vy lepšie viditeľní. Riziko kolízie sa znižuje. Avšak je nutné dodržiavať isté pravidlá ako: v hmle vždy znížte rýchlosť, používajte stretávacie svetlá, nepredbiehajte, dodržujte bezpečnú vzdialenosť od ostatných vozidiel. V prípade zhoršenia viditeľnosti zastavte na bezpečnom mieste.

Autor: Gabriela Kudláčová