Motoristi robia pre bezpečnosť jazdy rôzne opatrenia, ktoré sú často zbytočné, pretože nedbajú na pneumatiky. Ani tá najopatrnejšia jazda nemusí stačiť, aby ste zabránili kolízii. Obutie kolies je pre bezpečnosť naozaj kľúčové. Preto na pneumatiky myslite vždy a všade – vyberajte kvalitné, starajte sa o ne a včas ich vymieňajte.

Označenie pneumatík nie je na parádu

Prvým krokom pri kúpe pneumatík je zistenie rozmerov. Tento krok nie je zložitý, keďže údaje o rozmeroch pneumatík nájdete v technickom preukaze alebo priamo na pneumatikách. Po vyhľadaní pneumatík vhodného rozmeru venujte pozornosť označeniu pneumatík. Označenie pneumatík na štítkoch získavajú gumy až po tom, ako absolvujú testy pneumatík. Môžete si tak byť istí, že vytlačené vlastnosti sú pravdivé a súhlasia s kvalitatívnymi parametrami pneumatík.

Na štítkoch pneumatík sa dozviete, ako pneumatiky reagujú po styku s vozovkou tzv. valivý odpor. Ten je dôležitý z hľadiska spotreby automobilu. U letných pneumatikách sa ďalej dozviete, ako sa správajú gumy na vlhkej vozovke. Zimné pneumatiky majú na štítkoch uvedené, že spĺňajú podmienky jazdy na snehu a ľade.  Samozrejme, že doplnkom pre jazdu v horách sú snehové reťaze. Bezpečnosť môže ovplyvniť aj to, ako sa dokáže šofér sústrediť. Ak ho rozptyľujú vonkajšie podnety, jazda nekončí dobre. Preto si všimnite údaj o hlučnosti pneumatík.

Dobré pneumatiky zvládnu veľa

Keď vyberiete pneumatiky Kormoran a iné overené značky, viete, že sa môžete na gumy spoľahnúť v mnohých situáciách. Ak máte radi rýchlu jazdu, dobré pneumatiky vás udržia na vozovke aj v ostrej zákrute. Stabilita pri vyberaní zákrut je často zásadná, a ak nie je dostatočná, autá končia mimo vozovky. Kvalitné sezónne alebo celoročné pneumatiky vás podržia aj pri brzdení a dobre priľnú na vozovku v každom počasí. Nové pneumatiky odolajú dokonca vyššej záťaži vo forme plne naloženého vozidla po ceste na dovolenku.

Niečo za niečo, pneumatiky potrebujú starostlivosť

Niekedy ani nové a vhodne vybrané pneumatiky nezabránia, aby ste sa dostali do ošemetnej situácie. Stáva sa to vtedy, keď sa o pneumatiky nestaráte. Motoristi robia dve zásadné chyby. Prvou je, že pri prezúvaní v garáži zabudnú na vyváženie kolies. Druhá chyba súvisí s kontrolou tlaku pneumatík a ich nesprávnych hustením. V snahe ušetriť na palive bývajú pneumatiky prehusťované. Napokon sa rýchlo ojazdia a nereagujú dobre pri brzdení. Sú tiež náchylné na defekt. Všetky problémy môže vyriešiť snímač tlaku pneumatík. Pri ingnorácii merania tlaku sú pneumatiky podhustené, majú vysoký valivý odpor a opäť sa rýchlo ničia po bočných stranách. Vozidlo s podhustenými pneumatikami ťahá do strán a brzdí pekelne dlho.