Žijeme v dobe, v ktorej je možné všetko. V období, v ktorom sa dávajú do popredia odvetvia, o ktorých niekoľko rokov dozadu väčšina ľudí ani nechyrovala. Na nasledujúcich riadkoch bude reč o tom, ako sa na vrchol tlačia stále populárnejšie šípky, ktoré sa chystajú krok po kroku ohroziť a konkurovať aj ďalšie odvetvia. Sledovať to môžeme predovšetkým vo Veľkej Británii.

Športom číslo jeden na Britských ostrovoch je futbal, pričom tamojšia anglická Premier League je najsledovanejšou futbalovou ligou na svete a už niekoľko rokov za sebou. Futbal je v Anglicku náboženstvom a keď ideme do okolitých krajín ako Írsko, Severné Írsko, Škótsko či Wales, tak toto tvrdenie platí taktiež. Skrátka, futbalu iné odvetvia nemôžu konkurovať, čo sa popularity týka a ukázalo sa to aj počas majstrovstiev Európy v roku 2021, alebo ak chcete EURO 2020, kedy jedným z dejísk bolo aj londýnske Wembley a domáci futbalisti sa prebojovali do finále.

Avšak, čo sa predovšetkým spomínaných šípok týka. Skutočne stúpajú. Z tradičného športu, ktorý bol známy hlavne z krčiem a pubov a slúžil ako zábavka partiám priateľov, sa stáva profesionálne odvetvie, ktoré si získava obrovskú sledovanosť, popularitu a predovšetkým kredit. V hierarchii športov šípky stúpajú už niekoľko rokov a pomaly, ale isto môžu konkurovať v niektorých častiach sveta napríklad aj volejbalu, basketbalu, florbalu či dokonca hokeju. Keď si zoberieme Anglicko, tak tam sú šípky dozaista populárnejšie ako ľadový hokej, čo by predovšetkým v severnej Európe nebolo reálne.

Zaujímavý súboj sa črtá medzi motorizmom, predovšetkým F1 a šípkami. Samozrejme, pravdepodobne je nereálne, aby v dohľadnej dobe šípky dobehli alebo štatisticky ohrozili, ale Formula 1, akokoľvek je populárna a ikonická, je v Británii najviac sledovaná, keď sa jazdí legendárny okruh Silvestrone. Miláčikmi domáceho publika sú predovšetkým domáci jazdci Lewis Hamilton z Mercedesu a Lando Norris z McLarenu, pričom výborným pilotom je aj George Russell, jazdiaci aktuálne na Williamse. Keď sa však F1 jazdí inde, nie je tak sledovaná ako napríklad futbal, ktorému pomáha hlavne to, že zápasy sa v Anglicku hrajú stále.

A šípky majú túto výhodu tiež, pretože britská šípková Premier League, patrí v šípkovom svete medzi najsledovanejšie a najviac vyrovnané súťaže na svete. Konkurentov je tam mnoho, pričom ťažko dopredu určiť, kto vyhrá. A tá atmosféra, och, to je vyslovene zážitok. Na popularite naberajú aj stávky na šípky, pretože práve vyrovnanosť športu z neho robí zaujímavý artikel medzi tipérmi. Keď k tomu pridáme kvalitný marketing, máme tu odvetvie, ktoré naberá na sile. A naberať aj bude, pretože hráčska základňa sa zväčšuje nielen v Británii, ale aj po celom svete a je to cítiť.

Samozrejme, o tom, aké populárne šípky vlastne sú by sme mohli polemizovať. Ale skutočne, keď sa pozrieme na štatistické ukazovatele, šípky rastú, pričom ešte im nejaký čas chýba, aby sa rovnali napríklad spomínanej F1, ale v niektorých oblastiach sveta by postupne motorizmus mohli dobiehať. Futbal je zrejme neohroziteľný a odvetvia, ktoré sme spomenuli vyššie by mohli byť schodné. Predovšetkým florbal, ktorý je naozaj populárny medzi hráčmi, ale nemá za sebou marketing, ktorý by lákal veľké masy. A kým sa to nezmení, šípky budú pred ním.