Pneumatiky by ste si nemali vyberať len podľa ceny alebo značky. Vždy si overte tiež rozmery, index rýchlosti a nosnosti. Ak patríte medzi šoférov, ktorí najazdia ročne tisícky kilometrov, sústreďte sa aj na typ dezénu. Vzor pneumatiky má vplyv na komfort a bezpečnosť jazdy.

Pneumatiky sa delia do viacerých segmentov

Pneumatiky sa rozdeľujú na viaceré kategórie. V prvom rade sa delia športové a komfortné. Športové pneumatiky sú určené pre vozidlá s vyšším výkonom a pre šoférov, ktorí radi jazdia rýchlo. Patria na kolesá vozidiel vyššej triedy, ktoré disponujú technickými vychytávkami a samozrejmosťou u nich je i snímač tlaku pneumatík. Športové pneumatiky sú dostatočne tuhé, aby vedeli podržať vozidlo pri športovom štýle jazdy. Komfortné pneumatiky sú zárukou pohodlnej jazdy a tichej prevádzky. Podľa ceny rozdeľujú výrobcovia pneumatiky na ekonomické, strednú a prémiovú triedu. Ekonomické pneumatiky v sebe spájajú prednosti nízkej ceny a primeranej kvality. Stredná trieda pneumatík  si zachováva vcelku priaznivú cenu, za ktorú získate pneumatiky s dlhou životnosťou a dobrými jazdnými vlastnosťami. Prémiové pneumatiky vyhrávajú popredné priečky v testoch pneumatík. Uprednostňujú ich majitelia SUV alebo offroad vozidiel.

Aké rozdiely sú medzi typmi dezénov

Okrem uvedeného delenia sa pneumatiky líšia aj vzorom dezénu. Niekedy aj najlacnejšie pneumatiky dobre poslúžia, keď si vyberiete správny dezén. Symetrický dezén má výhodu v tom, že pri nasádzaní pneumatík na kolesá nemusíte prihliadať na to, kam jednotlivé gumy umiestnite. Tento typ pneumatík je vhodný pre majiteľov menších vozidiel a tých šoférov, ktorí sa snažia ušetriť. Nemusíte sa však obávať o bezpečnosť. Symetrický dezén zabezpečuje dobré držanie vozidla aj na mokrej vozovke. Nevýhodou je len menšia stabilita v ostrých zákrutách. Asymetrický dezén pneumatík nájdete na pneumatikách pre všetky modely vozidiel. Ide vlastne o modifikáciu symetrického dezénu. Pri nasadzovaní asymetrických pneumatík na koleso nemusíte dbať na smer rotácie, ale na stranu, kde má byť pneumatika obutá. Dezén v asymetrickom vzore vo vnútornej časti odvádza vodu a vo vonkajšej udržuje vozidlo stabilné. Zároveň má tento typ pneumatík tichý chod a krátku brzdnú dráhu. Smerový dezén je tvorený šípkami určujúcimi, v ktorom smere má byť pneumatika nasadená. Šípkový dezén sa vyrába pre vozidlá strednej a vyššej triedy. Dezén v tvare šípky nájdete predovšetkým na zimných pneumatikách, pretože sú zárukou stability na mokrej a zasneženej vozovke.