Pokrok a nové technológie sa prejavujú aj v oblasti vývoja pneumatík. Pneumatiky budúcnosti nebudú vyzerať tak ako v súčasnosti, budú mať inovatívne vlastnosti a dá sa očakávať aj krok k využívaniu plne recyklovateľných materiálov. Samozrejme, že výroba nových pneumatík je otázkou mesiacov až rokov, ale približnú predstavu nám výrobcovia pneumatík odhaľujú už dnes.

Nokian Tyres a ekologické pneumatiky

Väčšinu motoristov zaujímajú jazdné vlastnosti pneumatík, kontrolujú ich stav a tlak v pneumatikách. Máloktorí z nich zisťujú informácie o materiály, z ktorých sú vyrobené alebo o možnosti ich recyklácie. Napriek tomu sa nájdu šoféri, ktorí ekologicky zmýšľajú a snažia sa o ochranu životného prostredia. Jednou z možností, ako znížiť množstvo odpadu a šetriť prírodu, sú ekologické pneumatiky. Prvou lastovičkou medzi výrobcami pneumatík je značka Nokian Tyres, ktorá chce do roku 2025 produkovať len plne recyklovateľné pneumatiky. Tieto zimné a letné pneumatiky budú vyrobené z obnoviteľných materiálov. Manažér Nokian Tyres vyhlásil, že nové pneumatiky budú spĺňať všetky bezpečnostné normy a zároveň znížia množstvo emisií. Výrobca Nokian Tyres nie je nováčikom v snahe o udržateľnosť. Už roky sú ich pneumatiky vyvíjané s najvyšším ohľadom k životnému prostrediu. Zaujímavé je využívanie netradičných biologických materiálov, napríklad repkového oleja. Možno aj preto je viac ako reálne, že sa firme podarí v priebehu štyroch rokov vyrobiť pneumatiky iba z recyklovateľných materiálov.

Štruktúrovaná textúra

Meniť dizajn pneumatík budúcnosti sa pokúša značka Michelin. Pokrok síce nezastavíme, ale ich koncept štruktúrovaných pneumatík je na prvý pohľad trochu cez čiaru. Ide o veľmi netradičné vizuálne spracovanie recyklovateľných materiálov. Nové pneumatiky budú vlastne kolesom. Nebudú potrebovať disky či ráfiky. Test pneumatík preukázal, že pri výrobe nových pneumatík Michelin sa využívajú čisto biologické materiály. To, čo chýba týmto pneumatikám po stránke vzhľadu, dobehnú svojimi vlastnosťami. Motoristi sa už nebudú musieť obávať defektu a ani kontrolovať stav pneumatík. Pneumatiky budúcnosti od firmy Michelin využijú vo svoj prospech technológiu plastickej hmoty, ktorá udrží na vozovke celý automobil bez využitia vzduchu. Odpadne aj nutnosť sezónnej výmeny. Jednoducho pridáte na pneumatiku novú, zimnú vrstvu vyrobenú pomocou 3D tlače a môžete na jedných gumách jazdiť celý rok. Nech už nás čaká o pár rokov vo sfére motorizmu čokoľvek, budúcnosť sa zdá byť veľmi zaujímavá a plná prekvapení.