Textilné snehové reťaze veľa šoférov považuje iba za núdzové. Je pravda, že kovové reťaze dobre zaberajú na snehu i na ľade, ale sú situácie, kedy sa textilné javia ako veľmi dobrý nápad. Tento fakt dokázali aj mnohé testy reťazí, ktorých výsledky boli prekvapivé. Nelámte palicu nad textilnými reťazami a dajte im šancu. Nie vždy sú určené len na núdzové použitie.

Kovové snehové reťaze sú lacné a efektívne

Najlacnejšie kovové reťaze sú o niekoľko eur lacnejšie ako textilné. Je pravda, že takéto reťaze nie sú úplne kvalitné a vo vysokých závejoch alebo na silne zľadovatenej vozovke vám až tak veľmi nepomôžu. Na druhej strane si pri kovových snehových reťaziach budete istí, že ich použite schvaľujú všetky krajiny. Dôležité je tiež to, že kovové reťaze vám vydržia roky a v niektorých prípadoch aj celý život. To sa o textilných reťaziach povedať nedá. V oblasti výberu z hľadiska typu vozidla, sú na tom oba varianty rovnako. Zohnať sa dajú reťaze na SUV 4×4, na malé vozidlá, na traktory, na nakladače alebo reťaze na dodávky v kovovej i textilnej podobe.

Dajte šancu textilným snehovým reťaziam

Už pri prvom nasádzaní kovových reťazí zistíte, že nejde o jednoduchú činnosť. Trochu praxe to síce napraví, ale ak budete prechádzať úsekom cesty, ktorá je len z časti zasnežená, tak si pekne od pľúc zanadávate. Neustále inštalovanie a montovanie kovových reťazí vás oberie o čas a nervy. Na textilné snehové reťaze nadávať nebudete. Ich montáž je otázka dvoch minút. Rozdiel pocítite, teda lepšie povedané budete počuť, aj počas jazdy. Kovové reťaze sú hlučné a narúšajú funkciu niektorých elektronických zariadení vo vozidle. Textilné reťaze si vaše vozidlo na pneumatikách nevšimne a vy ich nebudete počuť. Dostávame sa k jazde po snehu. Mnohé testy preukázali, že práve jazda po snehu je pre textilné reťaze hračkou. Po ich nasadení dosiahlo vozidlo skvelú trakciu. Tak skvelú, akú nedosiahlo s kovovými variantmi. Problém nastáva počas jazdy po ľade. Kolesá s textilnými reťazami sa mierne pretáčali. Ďalší problém nastane, ak sa vám z nejakého dôvodu prihodí, že prejdete zopár kilometrov po asfalte alebo po veľmi ujazdenom snehu. Kovové reťaze takúto jazdu zvládnu bez problémov. Textilné reťaze môžete rovno vyhodiť do koša.

Ako to teda je s textilnými reťazami?

Textilné reťaze na snehu vám poslúžia rovnako ako kovové. Nebudete sa trápiť pri ich inštalácii a ani pri ich skladaní z kolies. Nebudú vám zavadzať v kufri a bude sa vám s nimi po snehu dobre jazdiť. V prípade, že sa do hôr nechystáte alebo tam jazdíte len veľmi zriedkavo, pokojne si kúpte textilné reťaze. Vo všetkých ostatných prípadoch investujte do kvalitných kovových reťazí so samoupínaním.