Nedávno ste kúpili úplne nové, vyblýskané pneumatiky známej značky a rozmýšľate, ako ich udržať čo najdlhšie v top stave. Životnosť pneumatík v závislosti od mnohých faktorov je 40 až 75 tisíc kilometrov. Následne sú buď ojazdené, alebo zdeformované. Jazdiť na ojazdených pneumatikách je rizikom s ohľadom na zákon a veľkú pravdepodobnosť nehody. Ak chcete, aby práve vaše pneumatiky vydržali dlhé roky, vyhýbajte sa nasledujúcim veciam.

Reálny a jazdený vek pneumatík

Na začiatku sa vrátime k informáciám v úvode. Letné a zimné pneumatiky by mali za istých okolností vydržať 3 až 7 rokov. Letné pneumatiky majú nižšiu životnosť ako zimné. Pozor však na to, že pneumatiky sa vám do rúk nemusia dostať úplne nové. Ako je to možné? Po výrobe sa pneumatiky ocitnú v sklade, a ak sa ihneď nepredajú, môže ísť o roky skladovania. Mnohé motoristické časopisy a testy sa zaoberali otázkou, ako dlho sa nové pneumatiky dajú skladovať bez straty jazdných vlastností. Dospeli k záveru, že ak sú správne skladované, tak sú v stave ako nové približne do 5 rokov od výroby. Dátum výroby zistíte vďaka DOT číslu vyrazenom na bočnici.

Čo nemajú pneumatiky v láske

Pneumatikám škodí veľa vecí, ale najviac na ich stav vplývajú nasledujúce faktory.

Uskladnenie na sezónu

Ak nevlastníte celoročné pneumatiky, je zásadné, aby ste tie sezónne vymieňali. Nielenže týmto spôsobom predĺžite životnosť pneumatík, ale tiež znížite riziko havárie či kolízie. Po prezutí pneumatiky uskladnite podľa jednoduchých pravidiel:

  • Na uskladnenie využite tmavé, suché miesto s teplotou od 10 do 15 stupňov.
  • Pred uskladnením pneumatiky precízne očistite.
  • Pneumatiky na ráfikoch uložte na seba alebo ich zaveste. Pneumatiky bez ráfikov položte vedľa seba.

Tlak v pneumatikách

Každé pneumatiky, dokonca aj kvalitné pneumatiky známych značiek, ničí nesprávny tlak v pneumatikách. Overte si v manuály k vozidlu, hodnoty tlaku vhodného pre vaše vozidlo a dodržujte predpísané normy. V opačnom prípade riskujete nasledovné:

  • Podhustené pneumatiky sa ničia na stranách, zvyšuje sa spotreba vozidla a predlžuje brzdná dráha.
  • Prehustené pneumatiky sa ničia v strede. V prípade vysokého zaťaženia môže prísť k pretrhnutiu plášťa.

Zaťaženie pneumatík

Prekračovať normy maximálneho zaťaženia vozidla a pneumatík vplýva na rýchlosť ich ojazdenia. Dokonca sa môže stať, že sa týmto spôsobom pneumatiky extrémne prehrejú a explodujú. Preťažením sa zvyšuje riziko defektu. Dodržujte index nosnosti pneumatík, ktorého prekročenie znamená pokutu pri policajnej kontrole.

Štýl jazdy

Spomenúť musíte tiež štýl šoférovania a spôsob parkovania, ktorý môže pneumatiky poškodiť. Nižšia rýchlosť či plynulá jazda sú to, čo vašim pneumatikám svedčí. Naopak prudké brzdenie a rýchle rozjazdy im dávajú zabrať. Pozor si dávajte na parkovanie na obrubníkoch. Na obrubník vyjdite veľmi opatrne a snažte sa týmto spôsobom neparkovať príliš dlho či často.