Overujete si pred kúpou pneumatík údaje uvedené na energetickom štítku? Len malá časť motoristov sa o tieto informácie zaujíma, čo je na škodu. Niekedy aj lacnejšie pneumatiky majú lepšie vlastnosti ako prémiové značky. Tento fakt zistíte jedine tak, že si začnete všímať energetické štítky a porovnáte si jednotlivé hodnoty. Čo presne údaje na štítku znamenajú?

Nové symboly na štítkoch od roku 2021

Od minulého roku sa energetické štítky mierne zmenili. Pribudli dve nové ikony pre zimné pneumatiky a upravili sa energetické triedy. Symboly pre zimné pneumatiky potvrdzujú, že daný model je vhodný na jazdu po zasneženej vozovke (symbol snehovej vločky uprostred horského štítu) alebo sa nemusíte obávať jazdiť po zľadovatenej vozovke (symbol horského zamrznutého štítu).Veľkým bonusom je to, že na štítku pre každé aj tie najlacnejšie pneumatiky je nutné uvádzať QR kód. Po jeho načítaní sa dostanete ku kompletným informáciám priamo od výrobcu pneumatík. Vďaka tomu sa nemôže stať, že by predajca štítky zamenil kvôli vidine vyššieho zisku. Ohľadom hodnotenia valivého odporu a brzdných vlastností vozidla na mokrej vozovke boli hodnoty upravené tak, aby sa zmestili do piatich tried od A do E. Trieda A znamená najlepšie hodnoty. Túto zmenu kritizujú viaceré prestížne motoristické časopisy, ktoré upozornili na to, že vlastnosti jednotlivých značiek pneumatík týmto spôsobom splývajú a nie je dobre badateľný rozdiel. Poslednou zmenou bolo pridanie hodnotenia hlučnosti. Doposiaľ sa uvádzala hodnota len v decibeloch a po novom je hodnotenie hlučnosti zaradené do troch tried od A do C.

Čo všetko sa zo štítka dozviete

Okrem už spomínaných zimných symbolov obsahujú všetky štítky pneumatík nasledujúce symboly a informácie.

Symbol pneumatiky pri čerpacej stanici – valivý odpor

Prvým symbolom je pneumatika pri čerpacej stanici. Vďaka tomuto symbolu sa dozviete ako pneumatiky Sailun i iné značky budú vplývať na spotrebu vozidla. Najlepšie sú na tom pneumatiky zaradené do triedy A. Medzi triedou A a E môže byť rozdiel v spotrebe až 0,65 litra na 100 km. Samozrejme, že na spotrebu majú vplyv aj iné faktory – predovšetkým tlak v pneumatikách, zaťaženie vozidla a váš štýl jazdy.

Symbol pneumatiky s oblakom a dažďovými kvapkami – priľnavosť za mokra

Symbol dažďového oblaku s pneumatikou informuje motoristov o tom, ako sa bude pneumatika správať počas daždivého počasia resp. na vlhkej vozovke. Pneumatiky zaradené do A kategórie ubrzdia vozilo až o 30 % rýchlejšie ako tie, ktoré majú hodnotenie E.

Symbol pneumatiky s megafónom – hlučnosť pneumatík

Hlučnosť pneumatík nemá síce vplyv na jazdné vlastnosti, ale vplýva na komfortný pocit šoféra. Ak sú pneumatiky príliš hlučné, tak vás pri riadení budú rušiť a odvádzať pozornosť. Vyberajte si pneumatiky, ktoré majú označenie v kategórii A.