Na trhu s vozidlami nájdete obrovské množstvo SUV modelov. Sú také populárne z relevantných dôvodov alebo ide iba o módny výstrelok?

Či už vaše srdce patrí menším modelom, akým je napríklad nový Opel Astra, alebo ste aj vy podľahli čaru SUV v podobe modelov Opel GrandlandOpel Crossland, v tomto článku sa pozrieme na výhody a nevýhody tohto typu vozidiel.

Výhody SUV

SUV sú pre mnohých príťažlivé už na prvý pohľad. Robustnosť, sila a športová elegancia lákajú mnohých kupujúcich.

S veľkosťou prichádza aj dostatočne veľký vnútorný priestor. To prináša pohodlie počas jazdy pre každého člena posádky a takisto aj dosť miesta pre batožinu. Sedenie je taktiež komfortné aj počas dlhých jázd.

SUV sú všestranné vozidlá vhodné do mesta aj do terénu. Práve v teréne sa skvele ovládajú, a tak im nerobí problém sneh, blato ani nerovný terén, a to hlavne v prípade, že majú pohon všetkých štyroch kolies. Pokiaľ teda jazdíte v meste, no občas túžite vyraziť do terénu, SUV bude pre vás skvelou voľbou.

Tento typ vozidiel ponúka aj výkonné motory a vysokú bezpečnosť jazdy. Umožňujú ťahať ťažšie náklady a sú tak vhodným riešením pre prívesy či karavany.

Nevýhody SUV

A čo nevýhody? Tí, ktorí si myslia, že SUV sú iba módnym výstrelkom, argumentujú vyššou spotrebou paliva, vyššou cenou a  horšou ovládateľnosťou.

Keďže sú tieto modely objemnejšie, väčšie a ťažšie, vyžadujú viac paliva. Narastajú tak náklady na benzín či naftu, ale aj nároky na životné prostredie. S nákladmi súvisí aj celková cena takéhoto vozidla, ktorá býva spravidla vyššia v porovnaní s inými typmi vozidiel.

Veľkosť je zase prepojená s horšou ovládateľnosťou – nie sú to také žihadlá, ako menšie autá. Skúsený vodič to však hravo zvládne.

 

Každopádne, pri kúpe vozidla zvážte svoje individuálne potreby a preferencie. SUV môžu byť pre vás tou správnou voľbou, ale aj nemusia.