Prezúvanie pneumatík nie je zo zákona povinné. Napriek tomu je výmena sezónnych pneumatík potrebná z dôvodu bezpečnosti a šetrenia. Možno si myslíte, že ste vďaka neprezúvaniu ušetrili, ale opak je pravdou. Kedy by ste mali pneumatiky vymeniť a čo sa stane, keď jazdíte celý rok na letných alebo na zimných?

Správny čas na výmenu pneumatík

Zimné za letné a letné za zimné pneumatiky väčšina motoristov vymieňa podľa zákonom odporúčaných termínov. Zimné pneumatiky je odporúčané používať od 15. novembra do 31. marca. Tieto hraničné termíny nie sú povinné s ohľadom na zákony. Pokojne môžete jazdiť po celý rok na letných pneumatikách bez rizika pokuty. Riskujete však oveľa viac ako pokutu, a to vlastný život. Povinnosť mať nasadené pneumatiky na všetkých nápravách vzniká len vtedy, keď sa na vozovke nachádza súvislá vrstva ľadu, snehu alebo námraza. V tomto prípade je vhodné v kufri voziť snehové reťaze.

Testy pneumatík preukázali, že zimné pneu svoje vlastnosti strácajú pri teplotách vyšších ako 15 stupňov. Letným pneumatikám prekáža teplota pod 7 stupňov. Uvedené teplotné limity sú pre prezúvanie viac smerodajné ako odporúčania zákonov.

Čo sa stane, keď neprezujete

V prípade, že jazdíte v zime na letných pneumatikách, koledujete si o už spomínanú pokutu. Veľký problém nastane, ak spôsobíte nehodu a poisťovňa nebude chcieť preplatiť poistné krytie. Zdravý rozum káže prezúvať hlavne z dôvodu bezpečnosti. Zmesi použité na výrobu pneumatík sú prispôsobené teplote okolia a vozovky. Vďaka adekvátnym pneu sa vozidlo drží na vozovke ako kliešť, lepšie sa vám bude brzdiť a zvládnete aj ostrejšie zákruty. Okrem toho vám pneumatiky dlhšie vydržia a nepocítite zvýšenú spotrebu automobilu. Zvýšte bezpečnosť jazdy aj tak, že do vozidla nainštalujete snímač tlaku pneumatík.

Nielen sezónne prezutie je dôležité

Pneumatiky je nutné meniť podľa sezóny a tiež podľa ich opotrebenia. Sledujte hĺbku dezénu. Hĺbka by nemala u letných pneumatík klesnúť pod 1,6 mm a u zimných pod 4 mm. Tieto hodnoty sú hraničné, a preto je lepšie kúpiť nové pneumatiky oveľa skôr. Radšej kúpte lacné pneumatiky, než aby ste jazdili na opotrebovaných. Ak vám ani táto možnosť nevonia, kúpte celoročné pneumatiky. Pre šoférov, ktorí riadia vozidlo hlavne po meste sú ideálnym riešením. Pri kúpe akýchkoľvek pneumatík overte označenie pneumatík a ich jazdné vlastnosti

Čo sa stane, keď limity hĺbky dezénu nedodržíte? Pri cestnej kontrole vám policajti naparia poriadnu pokutu. Poisťovne vám po nehode nedajú ani groš. Počas technickej kontroly celkom iste neprejdete a pri vyšších rýchlostiach sa enormne zvýši brzdná dráha automobilu.