Leto, dovolenky sú v plnom prúde a vysoké teploty na dennom poriadku. V autách horúčavy, stále otvorené okná či pustená klíma. V týchto dňoch si vodiči kabrioletov strechu v mestách asi nestiahnu, lebo ich povinná výbava by sa musela navýšiť o  opaľovací krém, okuliare a klobúk.

Ale spolu so západom slnka a miernym znížením teploty sa začnú otvárať strechy  na autách. Mimo mesta samozrejme skôr. V kabrioletoch začnú tie momenty, ktoré si každý predstavuje. Ochladenie silným prúdením vzduchu a hlavne neodmysliteľný vietor vo vlasoch.

Väčšine ľudí robia problém financie a nepraktickosť kabrioletov. No takmer všetci majitelia sa zhodnú na tom, že je to zázračný generátor šťastia a akýsi liek na každodenné problémy. Len tak sa previezť so stiahnutou strechou a vyvetrať si hlavu.

Ale za tento luxus si človek pomerne draho priplatí. Ponúkame vám rebríček kabrioletov podľa ceny so základnými informáciami o každom aute. Niektorí budú milo prekvapení že začíname už od  ceny pod 15 tisíc Eur.

Rebríček podľa ceny:

  1. Smart Fortwo Cabrio: 14 489€

Ak ste fanúšikom kabrioletov ale nemáte peniaze na rozhadzovanie, tak sa určite oplatí pozrieť na ponuku mestských automobilov značky Smart. Auto síce neohúri priestorom v kabíne ani výkonom, veď predsalen je to 1-litrový benzínový agregát (trojválec) s výkonom 52kW a obsah batožinového priestoru je 260 litrov. Jeho malé rozmery, však potešia pri parkovaní v preplnených veľkomestách či úzkych uličkách. Cena tohto automobilu začína už na 14 489eur.

  1. Opel Cascada: 23 930€

Na druhú priečku sa dostal automobil pochádzajúci z Nemecka. Opel vytvoril plnohodnotný štvor-miestny kabriolet s batožinovým priestorom 380 litrov. Svoju látkovú strechu zloží za 17 sekúnd a to až do maximálnej povolenej rýchlosti v obci a teda 50km/h. Poháňaný je prednou nápravou, ktorej dáva pohyb 1,4-litrový turbodiesel s výkonom 88kW. V spolupráci so šesťstupňovou prevodovkou vytvára kabriolet, s ktorým sa nebudete musieť báť vydať aj na dlhšie cesty.

  1. Mazda MX-5: 23 990€

Ďalšia v poradí je Mazda MX-5. Štýlový model s látkovou strechou a iba 130 litrovým batožinovým priestorom. Toto auto nie je vytvorené na veľké rodinné výlety a dovolenky ale za to na vyvetranie si hlavy po ťažkom dni v práci je ideálne. Dopĺňa to 1,5-litrový agregát s celkovým výkonom 96kW. K zážitku pomáha aj 6-stupňová prevodovka a pre lepšie držanie v zákrute má nižšie ťažisko ako kedykoľvek pretým.

  1. Fiat 124 Spider: 24 750€

Auto má s Mazdou MX-5 veľa spoločné, napríklad miesto kde sa vyrába-Hirošima. I keď sa vyrábajú na spoločnom mieste, Fiat prináša o niečo slabšiu radosť z jazdy. Tú vytvára napríklad 1,4-litrový benzínový agregát s turbodúchadlom a celkovým výkonom 103kW, ktorý si môžeme vychutnať so 6-rýchlostným manuálom. Vzhľadom na batožinový priestor je Mazda a Fiat na rovnakej úrovni a obi dva sú dvojmiestne. Mazda má technickejšie lepšie zvládnutý podvozok ale Fiat skôr stavil na športovejšie tvary a teda celkový dizajn.

  1. Mini Cooper Convertible: 25 300€

Známa anglická automobilka Mini, len nedávno predstavila svoj nový, modernizovaný model verzie Cooper, a to aj v prevedení Convertible. Ak máte radi anglický spôsob života a radi by ste si žili vlastný anglický sen s vetrom vo vlasoch, tak tento kabriolet je určite správnou voľbou. Na rozdiel od predchádzajúcich dvoch automobilov, štvormiestny kabriolet poháňa 1,5-litrový trojválec s výkonom 100kW. Batožinový priestor je o veľkosti 160 litrov a slušné jazdné vlastnosti spolu s priestorom sú zarátané v celkovej cene 25 300€.   

  1. Mercedes-Benz SLC: 35 616€

Mercedes-Benz vyrába niekoľko modelov kabrioletov. Najmenším z nich je model SLC, ktorý je poháňaný 1,6-litrovým benzínovým agregátom s maximálnym výkonom 115kW. Tento pomerne silný záťah na ľahké auto si vodič môže užiť so 6-stupňovým manuálom. Látkovú strechu si vodič môže stiahnuť len do max. rýchlosti 40km/h. Ide o pomerne žiadaný automobil, do ktorého sa zmestia dvaja ľudia, ktorým by mal vystačiť batožinový priestor o veľkosti 225 litrov.

  1. BMW 218i Convertible: 35 800€

Posledným a zároveň najdrahším aj keď len o 184€ v štarte je BMW 218i Convertible. Aj napriek peknému vzhľadu a kompaktno-športovým rozmerom, BMW vyniká priestorom v kabíne a obrovským až 335 litrovým batožinovým priestorom, ktorý je na túto triedu nadmerne uspokojivý. Pod kapotou buble 1,5-litrový motor s výkonom 100kW, ktorý si vodič užije so šesť stupňovou manuálnou prevodovkou. Textilná strecha sa dokáže elektricky sklápať až do 50km/h.

Ponuka kabrioletov na Slovensku je celkom pestrá a je si z čoho vyberať. Ktorý by ste si vybrali vy?