Prenosná chladnička je užitočný pomocník, ktorý sa zmestí do auta aj karavanu a uchová vaše potraviny dlhšie čerstvé. Vybrať si tú správnu určite nie je nič náročné, stačí sa držať niekoľkých užitočných rád a tipov. Či už sa počas roka vydáte autom k moru, na rybačku alebo kempovať, vhodná autochladnička sa vám bude hodiť vždy.

Viete, aké možnosti máte a na čo všetko by ste mali pri kúpe autochladničky dbať?

Čo je prenosná chladnička?

Ak sa chystáte na dovolenku autom, určite strávite v aute aj niekoľko hodín a tak by vám nemala chýbať vhodná prenosná autochladnička. Prenosné autochladničky súnideálne na kempovanie, pikniky, dovolenky a dlhé cesty autom. Ich hlavnou úlohou je udržiavať konštantnú nízku teplotu vo vnútri a tým uchovať potraviny aj nápoje chladné. Uznajte sami, že nie je nič lepšie, ako sa počas horúcich letných dní napiť vychladeného nápoja z autochladničky.

Typy autochladničiek

Autochladničky sa spravidla delia na niekoľko typov podľa technológie chladenia. Každý typ má svoje výhody a nevýhody, ktoré ich robia odporúčanými za určitých podmienok. Od druhu autochladničky sa odvíjajú aj ďalšie parametre, ako je veľkosť, cena, výkon a mnoho ďalších.

Absorpčné chladničky

Absorpčná autochladnička je vybavená plynným alebo kvapalným médiom. Tento typ zvláda chladenie, no nezvláda mraziť. Ich výhodou je, že sú energeticky nenáročné a dokážu udržať potraviny pri prijateľnej teplote. Nevýhodou môže byť ich vyššia cena a fakt, že pri chladení je potrebný väčší priestor pre odvetrávanie a nehodia sa do uzatvoreného vozidla.

Kompresorové autochladničky

Kompresorové autochladničky sú napájané elektrickou energiou. Veľkou výhodou je ich výkon, dokážu potraviny udržať pri stabilnej teplote, schladiť a dokonca aj zmraziť. Sú veľmi efektívne a vydržia chladiť aj 15-18 hodín bez elektriny. Elektrické kompresorové chladničky fungujú podobne ako domáce chladničky, a preto sú aj finančne náročnejšie. Ďalšou nevýhodou je vyššia hmotnosť a môžu zabrať veľa miesta.

Termoelektrické autochladničky

Termoelektrická autochladnička je prenosná, napája sa z autozásuvky, má výkonné chladenie a tichý chod. Okrem chladenia dokáže aj ohrievať. Nevýhodou u tohto typu je, že môže trvať o niečo dlhšie, kým sa plne ochladí a spotrebuje o niečo viac elektrickej energie než napríklad kompresorová.

Chladiace boxy

Ďalšou možnosťou sú chladiace boxy. Boxy schladia potraviny pomocou chladiacich vložiek maximálne do 24 hodín. Výhodou je, že majú pevnú konštrukciu a nepotrebujú zabezpečiť prístup k elektrickej energii.

Termotašky

Cenovo najprívetivejšie sú termotašky, ktoré sa vyrábajú použitím izolačnej fólie. Vyznačujú sa ich špecifickou vlastnosťou, čím je pasívne chladenie, teda bez elektriny alebo iného zdroja energie. Nevýhodou je ich menšia kapacita a časová obmedzenosť. Potraviny dokážu udržať v konštantnej teplote iba veľmi obmedzenú dobu.

Chladiaca priehradka

Ide skôr o špeciálny typ chladenia než o klasickú autochladničku. Priehradka sa môže nachádzať na strane spolujazdca, ak má vaše auto klimatizáciu. Je možné ju použiť na chladenie sendvičov alebo nápojov.

Tip: Viete ako používať klimatizáciu pri dlhých cestách?

Na čo sa zamerať pri výbere autochladničky?

Ešte predtým, ako začnete rozmýšľať o parametroch a ďalších doplnkoch ku chladničke, je potrebné zohľadniť niekoľko faktorov.

Využitie

Ako často budete autochladničku používať? Viete, čo bude najčastejšie chladiť? Potrebujete aj funkciu ohrievania? Existuje množstvo modelov, ktoré sú vhodné do vozidla, ale aj na doma. Niektoré sú vhodnejšie do interiéru, ďalšie znesú aj pobyt v exteriéri. Ktorý typ chladničky bude pre vás ten najvhodnejší?

Prenositeľnosť

Okrem využitia chladničky, popremýšľajte aj o tom, ako ju budete prenášať. Hmotnosť ovplyvní jej mobilitu. Ak budete chladničku z auta často premiestňovať, hodí sa pozrieť na jej hmotnosť a vybrať si tú najľahšiu.

Napájanie

Ak si nekúpite chladiaci box alebo termotašku, budete autochladničku musieť pripojiť k elektrine. V závislosti od typu môžu mať chladničky výstup pre 12 V alebo 24 V. Nájdete aj modely so zapojením do siete s napätím 230 V. Tie však budete musieť doma zapojiť, aby sa vychladili a až potom prenášať. Odporúčame vám preto pozrieť si dopredu, či je možné autochladničku vo vašom vozidle použiť.

Tip: Potrebujete napájať autochladničku na elektrické náradie, ktoré je určené pre napájanie zo siete 220 V na miestach, kde nie je elektrický rozvod? Vďaka meniču napätia, ktorý pripojíte k autobatérii, môžete.

Cena

Ceny autochladničiek sú veľmi rôznorodé. Ak nechcete minúť viac než 50 €, okrem termotašky nie je toho veľa na výber. Nad 50 € si vyberiete chladiace boxy. Ďalšie ceny chladničiek sa pohybujú:

 • termoelektrické: 50–250 €
 • kompresorové: 250-1500 €
 • absorpčná: 200–500 €

Základné parametre

Veľkosť

Pri výbere autochladničky myslite na jej celkové rozmery a to, aby sa vám vybraná autochladnička vošla do vášho auta, v ktorom ju budete prevážať. Od veľkosti autochladničky sa bude odvíjať jej objem aj hmotnosť. Ak plánujete s chladničkou cestovať v aute, malo by sa s ňou jednoducho manipulovať.

Hmotnost’

Tento faktor súvisí nielen so spôsobom prenosu, ale aj so spôsobom chladenia. Zariadenia s kompresorom budú ťažšie, najväčšie môžu vážiť až 20 kg, modely s menším objemom od 2 do 10 kg.

Objem

Ak ste vášniví cestovatelia a často trávite čas v aute, karavane alebo pod stanom, v tom prípade so sebou potrebujete voziť viac potravín a oplatí sa vám autochladnička s vyšším objemom, okolo 50 litrov a viac. Zlatá stredná cesta je okolo 25-30 litrov, kde sa vám zmestí približne 8-9 fliaš s objemom 1,5 litra. Vo všeobecnosti sa však predávajú už od 6 litrov.

Príkon

Tento údaj vám prezradí, koľko energie autochladnička odoberá z elektrickej siete. Najmenšie hodnoty sa pohybujú v rozpätí 20-30 wattov, u výkonnejších modelov treba počítať s 50 W.

Chladiaci výkon

Ak potrebujete udržať jedlo v chlade iba na krátky čas, nepotrebujete také chladenie ako na dlhú cestu. Najmenší chladiaci účinok majú pochopiteľne termotašky a chladiace boxy. Ak si však vyberiete model s aktívnym chladením, chladiaci účinok môže byť až 30°C alebo viac.

Dĺžka kábla

Kábel na prívod elektrickej energie býva často súčasťou balenia a jeho dĺžka sa väčšinou pohybuje v rozmedzí okolo 2-3 metrov. Dlhšiu vzdialenosť budete musieť riešiť pomocou predlžovacieho kábla, ktorý si však budete musieť dokúpiť.

Hlučnosť

Autochladničky nie sú zariadenia, ktorých prevádzka by bola úplne bezhlučná. Informáciu o hlučnosti modelu nájdete na energetickom štítku. Vo všeobecnosti však platí, že čím je väčší výkon chladničky, tým väčšia je aj hlučnosť. Bežná hlučnosť sa pohybuje do 40 dB. Ak je hlučnosť vyššia, zvážte, či vás nebude pri jazde alebo počas dovolenky obťažovať.

Doplnky a príslušenstvo

Doplnky a príslušenstvo

Komfort, ale aj bezpečnosť vám pri používaní autochladničiek zabezpečia doplnkové funkcie a príslušenstvo. Ak teda túžite po maximálnom komforte aj na cestách, toto by vám v aute pri ceste určite nemalo chýbať:

 • Vnútorné a triediace koše
 • Ochranný obal
 • Upevňovacia sada
 • ABS monitor
 • Predlžovacie káble
 • Uzamykateľná zásuvka
 • Ohrievanie
 • Osvetlenie

Dúfame, že sme vám článkom pomohli a vy si tak budete môcť vybrať ten najlepší a najvhodnejší model, ktorý vám bude slúžiť po dlhú dobu.

 

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk