Z mojich zážitkov v súvislosti s kávou by sa dal napísať román. Nie preto, že by som bola v tejto oblasti taká skúsená, ale preto, že veľmi rada skúšam nové veci a predovšetkým nové chute. Výhodou je, že pojem „nebíčko v papuľke“ je mi viac ako známy, a nevýhodou, že občas natrafím na niečo, čo mi môj žalúdok dopraje vidieť dvakrát.

Od kávového nápoja po výberové kávy je dlhá štreka. Ľudia tejto záľube zasvätia celý svoj život, sledujú trendy či chute – horkú, sladkú, zemitú či kyslú. Neodmysliteľnou súčasťou sú ovocné podtóny. Vedeli ste, že kávové zrno disponuje takou vlastnosťou, že preberá chuť rastlín sadených pri danej kávovníkovej plantáži? Ak si dáme jemne praženú kávu, v pozadí môžeme vnímať čokoládu, maliny alebo citrusy, každá káva je niečím výnimočná.

Pokiaľ hovoríme o káve, ja ju vnímam ako prostriedok pre relax po práci či ako životobudič, ak v ten deň potrebujem pokračovať svižnejším tempom až do večera. Veľkým plusom života v Bratislave je, že toto mesto je plné malých nenápadných kaviarničiek a každá z nich má svoje nezameniteľné čaro.

Dnes vám predstavujem Animus cafe.

Všimla som si ju, keď som raz šla domov z práce. Bola som naštvaná, unavená a za poriadnu kávu by som vr… no nič. Ako som sa tak rozhliadala, uvedomila som si, že vedľa novinového stánku otvorili novú kaviareň. Vošla som dnu, no moja namrzenosť zostala pred dverami. Mladé dievča za pultom sa na mňa usmialo: „Čo vám ponúknem?“

Odvtedy, čo mi položili túto otázku, prešli asi tri roky a ja som v tejto kaviarničke už pravidelným hosťom. Je to miesto, kam zavítam, keď si potrebujem premyslieť svoje ďalšie kroky ohľadne písania, vychutnať kávu alebo len tak poklebetiť o živote. Spoznávam ľudí, ktorých by som nemala šancu stretnúť nikde inde, a hoci náš rozhovor začína formálnym oslovením „Vy“, často sa končieva familiárnym „ty“. Vždy sa smejem, keď prechádzam okolo zastávky na Bajkalskej a vidím tam množstvo ľudí nervózne čakajúcich na autobus a ťukajúcich do mobilu, prípadne bežiacich, aby na priechode stihli zelenú. Urobím zopár krokov, prejdem dverami kaviarne a v nej akoby všetky tie neodkladné záležitosti odrazu stratili svoj význam. Zacítim vôňu kávy. Majiteľka sa ma pýta: „Čo to dnes bude?“

Keď odpoviem, vmiesim sa do práve prebiehajúceho rozhovoru v kaviarni alebo si sadnem a v tichosti počúvam.

V Animus cafe ponúkajú veľký výber – 100 % Arabica, Robusta, Espresso zmes či rozličné špeciality grande. Prostredníctvom chutí sa priblížite ku krajinám ako Peru, Rwanda, Brazília, Etiópia či Kolumbia.

Ak niekto dostane chuť na niečo pod zub, v ponuke sú zapekané toasty alebo sladké wafle. V prípade slávnostnej príležitosti dostanete dobré víno a prípadne aj niečo iné, závisí to od aktuálnej ponuky.

Pre tých, ktorí pri káve radi čítajú, je tu k dispozícii knižnica a pre tých hravejších dokonca aj spoločenské hry.

Skrátka ideálne miesto pre reset.

 

Autor: Simona Šimková

Editoval: Silvia Budayová