Niektoré dizajnové kúsky elektrónov nie sú vôbec lacnou záležitosťou. Samozrejme, že športové vozidlo a hliníkové disky k sebe patria, takže v tejto oblasti sa asi šetriť nedá. Investícia do elektrónov sa vyplatí jedine vtedy, keď sa o disky budete primerane starať a vyhnete sa niektorým činnostiam, ktoré ich ničia. Vďaka správnej starostlivosti a ochrane vám disky vydržia dlhé roky.

V zime odporúčame vymeniť elektróny za oceľ

Zima a hliníkové disky sa veľmi nekamarátia. Minimálne na obdobie od decembra do konca februára by sme na vašom mieste vymenili hliníkové disky za oceľové. Práve v tomto období hrozí sneh a poľadovica, čo znamená posýpanie ciest štrkom a soľou. Oba uvedené posypové materiály disky ničia. Oceľ je na tom lepšie a zvládne odlietavajúce kamienky i pôsobenie soli. Ak sa predsa len rozhodnete, že na kolesách skrátka oceľ neznesiete, tak si kúpte hliníkové disky s jednoduchším dizajnom. Lepšie sa vám budú čistiť a soľ sa nedostane do neprístupných miest. Niektorí predajcovia dokonca ponúkajú elektróny s povrchovou úpravou, ktorá je odolnejšia voči soli. Za pár eur navyše sa takáto ochrana naozaj vyplatí.

Pozor na snehové reťaze, kovové môžu byť katastrofou

Hliníkové disky v zime trpia nielen kvôli soli. V prípade, že jazdíte často do hôr, iste viete, že ani vás neobíde povinnosť nasadiť v niektorých úsekoch snehové reťaze. Reťaze musia vo vyznačených úsekoch na kolesá nasadiť úplne všetci motoristi, preto sa predávajú aj reťaze na dodávky či autobusy. Pozor na to, že oceľové snehové reťaze môžu elektróny zničiť na nepoznanie. Poškriabanie povrchu či dokonca praskliny znamenajú nutnosť kúpiť nové disky. Aj tu existuje riešenie. Namiesto oceľových reťazí použite textilné a hliníkové disky sa budú cítiť ako v bavlnke. Kvalitné AutoSock reťaze sú rovnako účinné ako kovové, ale sú šetrné k diskom a v bezpečí zostanú tiež vaše pneumatiky Kormoran.

Hliníkové disky sa môžu poškodiť aj pri prezúvaní

Ak prezúvate pneumatiky svojpomocne, môžete neodborným zásahom hliníkové disky poškodiť. Druhou vecou je, že pri svojpomocnom prezúvaní zanedbáte jednu veľmi dôležitú vec, a to geometriu. Bez nastavenej geometrie sú kolesá zaťažované nepravidelne. Znamená to, že sa začnú deformovať a spolu s nimi tiež elektróny. Deformácie môžu viesť k prasknutiu hliníkového disku.