Na pneumatikách sa dá ušetriť rôznym spôsobom. Môžete kúpiť staršie, čakať na akcie, kúpiť pochybné pneumatiky neznámej značky alebo kúpiť protektorované pneumatiky. Viete, čo protektorované pneumatiky sú a či sa ich oplatí kúpiť?

Protektorované pneumatiky sú o polovicu lacnejšie

Kto hľadá lacné pneumatiky, mal by uvažovať o protektorovaných. Sú približne o 50 % lacnejšie ako nové pneumatiky. Ak neviete, čo sú protektorované pneumatiky, dá sa zjednodušene povedať, že ide o ojazdené zimné alebo letné pneumatiky s novým dezénom. Staršie pneumatiky v dobrom stave, ale nízkym dezénom, je možné vďaka protektorovaniu ešte niekoľko rokov používať. Dokonca je možné pneumatiky Kormoran a iných výrobcov protektorovať viackrát. V prípade, že sa rozhodnete kúpiť protektorované pneumatiky, dbajte na to, aby išlo o pneumatiky prémiových značiek a predajca poskytoval na pneumatiky záruku.

Ako sa staré pneumatiky protektorujú

Protektorovať nie je možné úplne všetky pneumatiky. Hĺbka dezénu by nemala byť nižšia ako 2 mm. Zároveň nesmie byť pneumatiky popraskaná alebo poškodená iným spôsobom. Počas protektorovania sa nahradí približne tretina starej pneumatiky. Pneumatiky sa renovujú procesom vulkanizácie za tepla alebo za studena. Studená vulkanizácia predstavuje nalepenie nového behúňa. Teplá vulkanizácia prebieha vlisovaním gumovej zmesi do na kostru pneumatiky. Je pravda, že protektorovanie pneumatík využívajú hlavne dopravné podniky vlastniace autobusy alebo nákladné vozidlá. Protektorovať je však možné všetky veľkosti pneumatík.

Prečo sa oplatí protektorovať pneumatiky

Mohlo by sa zdať, že cena je v prípade protektorovania kľúčovým faktorom, ale protektorované pneumatiky majú aj iné výhody. Čo sa ceny týka, vďaka protektorovaniu ušetríte tretinu až polovicu za nové pneumatiky. Za ušetrené peniaze kúpite nový strešný box alebo iné príslušenstvo. Okrem toho je možné dať opätovne pneumatiky protektorovať až trikrát. Protektorované pneumatiky sú rovnako bezpečné ako nové. Niektoré majú dokonca hlbší dezén ako pôvodný, takže dokážu lepšie odvádzať vlhkosť a sneh z drážok.

Každá minca má dve strany. Protektorované pneumatiky majú aj nevýhody. V prvom rade si počas jazdy všimnete zvýšenú hladinu hluku. Protektorované pneumatiky sú hlučnejšie ako nové. Pozor na prudké brzdenie, pretože renovované pneumatiky majú o niečo dlhšiu brzdnú dráhu. Protektorované pneumatiky nevydržia toľko ako nové, rýchlejšie ich budete musieť meniť alebo dať znovu protektorovať.