Zbožňovali ste vaše vozidlo z dôvodu, že nielen perfektne jazdilo, ale malo tiež úžasnú spotrebu a zrazu je všetkému koniec. Nahnevane pozeráte na účty a zisťujete zvýšené výdavky za palivo. Čo sa stalo? Prečo vaše auto začalo viac spaľovať. Pravdepodobne pôjde o nasledujúce dôvody.

Kašlete na pneumatiky

Kupovať kvalitné palivo, pridávať do nádrže aditíva a jazdiť opatrne niekedy nestačí. Zvýšená spotreba auta je na 90 % zapríčinená stavom pneumatík. Ak na ne kašlete, nevenujete im pozornosť, „odvďačia sa“ tým, že auto začne viac spaľovať. Ideálne je, keď vlastníte novší model automobilu, ktorý disponuje senzormi. Inteligentné senzory merajú tlak v pneumatikách a kontrolujú ich celkový stav. Upozornia na poklesy tlaku. Snímač tlaku pneumatík môžete dať namontovať aj do staršieho automobilu. Odpadne vám starosť s pravidelnou kontrolou. Na spotrebu má vplyv stav, kedy sú pneumatiky podhustené. Nízky tlak v pneumatikách zvyšuje valivý odpor a ten je príčinou vyššej spotreby.

Kašlete na strechu

Počas cesty na zimnú dovolenku sa musíte zmieriť s tým, že bez boxu sa nezaobídete. Dokonca aj s tým, že časť cesty nasadíte na kolesá snehové reťaze. V momente, keď to situácia dovolí, odmontujte box aj reťaze z vozidla. Lenivosť neprináša ruže, prináša zbytočné náklady. Vrátili ste sa z dovolenky a nechali strešný box na streche? Dokonca aj prázdny box má pri vyššej rýchlosti vplyv na spotrebu. Všímajte si označenie pneumatík a zistíte hodnoty maximálneho zaťaženia. Neustále preťažovanie vozidla neznamená len viac spotrebovaného paliva, ale tiež rýchlejšie ojazdenie pneumatík.

Kašlete na servis

Neboli ste v servise tak dávno, že si to ani nepamätáte? Napriek tomu, že motor vydáva zvláštne zvuky, v zákrute celé vozidlo škrípe a niekedy máte problém s naštartovaním, do servisu nie a nie trafiť. Je zrejmé, že zvýšená spotreba bude mať dôvod niekde pod kapotou. Takmer všetky časti motoru majú po poškodení vplyv na spotrebu. Ide napríklad o kompresor, upchatý filter, palivový systém alebo o komponenty, ktoré sú napojené na batériu.

Kašlete na techniku

Technika jazdy je posledným bodom, ktorý musíme spomenúť. Neustále stúpanie na plynový pedál a náhle brzdenie nerobia dobre motoru. Zároveň takouto jazdou zvyšujete spotrebu paliva. Preraďujte tak, aby ste motor držali na nižších otáčkach. Nehrajte sa na pretekára a na diaľnici sa snažte jazdiť primeranou rýchlosťou.