Frčíte si po diaľnici a zrazu sa vám pred očami zjaví kontrolka motora. Tento desivý okamih vie vyviesť z rovnováhy každého šoféra. Čo je najčastejšou príčinou rozsvietenia kontrolky motora? Je na mieste panika alebo môžete ďalej jazdiť niekoľko dní?

Kontrolka svieti po otočení kľúčikom v zapaľovaní

Každý šofér vie, že kontrolka motora zasvieti na pár sekúnd ihneď po otočení kľúčika v zapaľovaní. Takéto pársekundové svietenie je v poriadku. Ide o signál, že kontrolka funguje. Po naštartovaní by mala zhasnúť. Iná situácia nastáva, keď sa kontrolka spustí počas jazdy. Zachovajte sa podobne ako keď spozorujete, že zimné pneumatiky stratili vzduch. Zájdite do najbližšieho servisu a dajte auto na diagnostiku.

Keď vám jazda neumožní auto odstaviť ihneď a vy nespozorujte znížený výkon motora, môžete ešte zopár kilometrov jazdiť. Dávajte si však pozor a sledujte každý, aj ten najmenší, nezvyčajný prejav motora. Ak kontrolka nesvieti, ale bliká, s návštevou servisu neotáľajte ani kilometer.

Najčastejšie príčiny rozsvietenia kontrolky motora

Najčastejšia príčina svietiacej kontrolky motora je banálna – ide o natankovanie nekvalitného paliva. Stáva sa to často hlavne v zahraničí po natankovaní na pochybnej čerpacej stanici. V tomto prípade sa kontrolka zapne ihneď po naštartovaní na čerpacej stanici. Neostáva vám nič iné, ako pár kilometrov jazdiť a následne natankovať naplno.

Okrem nekvalitného paliva môže ísť po poruchy častí motora a iných komponentov. Na prvom mieste stojí porucha lambda sondy. Nasleduje porucha vstrekovania, sviečok a katalyzátora.  Opravy daných porúch sú drahšie ako najlacnejšie pneumatiky, ale opravu nenechávajte na poslednú chvíľu. Technicky zdatní motoristi dokážu uvedené poruchy odhaliť po odstavení vozidla a po kontrole stavu motora pod kapotou. Ostatným neostáva nič iné, ako sa obrátiť na odborníkov v servise.

Kedy je situácia naozaj vážna

Vo väčšine prípadov sa dá so svietiacou kontrolkou motora ešte jazdiť bez obáv o nenávratné poškodenie motora. Jazdu by ste mali ihneď ukončiť v týchto prípadoch: keď motor vydáva zvláštne zvuky a vibruje, zníži sa výkon motora a v interiéri vozidla cítite zápach benzínu. Nebezpečná je tiež kombinácia rozsvietenej kontrolky motora a kontrolky chladiacej kvapaliny, stavu oleja a prehriatia.

Tip na záver: V každej z uvedených situácií platí pravidlo, že ignorovať kontrolku motora sa neoplatí. Vždy tento stav riešte čo najskôr, aby vás oprava nestála viac hliníkové disky s diamantmi.

 

https://www.shutterstock.com/image-photo/many-different-car-dashboard-lights-warning-1761257612

Meta: